EKONOMİ

Yayın Tarihi: 25.08.2016 Perşembe 10:55:55

Açlık ve yoksulluk sınırında mısınız? Ağustos ayında gerileyerek...

Açlık ve yoksulluk sınırında mısınız? Ağustos ayında gerileyerek...

Ağustos ayı açlık sınırı gerileyerek ağustos ayında 1.361,60 TL oldu. Yoksulluk sınırı ise 4.435,19’a ulaştı.

Türk-İş Araştırmasının Ağustos 2016 ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.361,60 TL oldu. Bir önceki ay açlık sınırı 1.369,76 TL seviyesinde bulunuyordu.

Türk-İş'ten yapılan açıklamaya göre, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.435,19 TL oldu. Bir önceki ay yolsulluk sınırı 4.461,76 TL seviyesindeydi.

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.690,35 TL olarak gerçekleşti.  

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,60 oranında geriledi. Yılın ilk sekiz ayı itibariyle yüzde 1,71oranında gerileme oldu. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 1,27 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 7,80 olarak hesaplandı. 

Açıklamada şu bilgiler verildi:

"Süt, yoğurt, peynir grubunda süt fiyatı ortalamada artarken yoğurt ve peynir fiyatı aynı kaldı.
Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta  kıyma et ve kuşbaşı ile tavuk, sakatat fiyatı değişmedi. Balıkta avlanma dönemi başlayıncaya kadar hesaplamada esas alınan kültür balık (alabalık, somon, levrek) ortalama fiyatı genelde aynı kaldı. Yumurta fiyatında ise yaz mevsimine rağmen artış dikkati çekti. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı mercimek, barbunya) fiyatı -şimdilik- aynı kaldı.

[ucluhaber]

Mevsim şartlarına bağlı olarak genellikle yaz aylarında gerileyen sebze-meyve fiyatları geçtiğimiz aylarda yükselmiş ve bu gelişme mutfak harcamasını olumsuz etkilemişti. Ancak bu ay meyve-sebze fiyatlarında beklenen düşüş gerçekleşti. Gıda harcamasında bu ay gerçekleşen gerilemenin temel nedeni de yaş sebze meyve oldu.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz ay sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı 3,76 TL tutarında olurken bu ay 3,51 TL olarak hesaplandı. Sebze ortalama kilogram fiyatı geçtiğimiz ay göre fazla değişmedi ve 3,36 TL iken bu ay 3,32 TL oldu. Meyve fiyatlarında ise düşüş yönünde bir gelişme görüldü. Geçen ay 4,23 TL olarak hesaplanan ortalama meyve kilogram fiyatı 3,73 TL oldu. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında ortalama sebze-meyve kilogram fiyatı 3,34 TL, sebze fiyatı 3,59 TL ve meyve fiyatı 2,96 TL olarak hesaplanmıştı. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazardaki mevsim ürünleri esas alındı ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarından hareket edildi.

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta bu ay kayda değer bir fiyat değişikliği tespit edilmedi.

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden  tereyağı, margarin ve zeytinyağı fiyatı değişmedi ve fakat ayçiçeği yağı fiyatında, düşük de olsa, artış görüldü. Siyah zeytinde ortalama kilogram fiyatı artarken, yeşil zeytin fiyatı geriledi ve ortalamada zeytin fiyatı düşüş yönünde bir gelişme gösterdi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinden fındık fiyatı biraz geriledi,

ancak önümüzdeki ay artış beklentisi var. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb.) ürünleri fiyatı aynı kaldı. Benzeri şekilde şeker ve tuz fiyatı da değişmedi. Bal, reçel ve pekmez fiyatı da aynı kaldı. Salça fiyatı yanı sıra çay ve ıhlamur fiyatı da değişmedi."

DİĞER HABERLER