EKONOMİ

Yayın Tarihi: 20.09.2013 Cuma 13:49:00

Ayçiçek Cari Açık Sebebi

Ayçiçek Cari Açık Sebebi

Ayçiçeğinde rekor üretime karşılık, yağlı tohum ve türevleri ithalatıyla, likit yağ-margarin ihracatı arasında 7 ayda 1 milyar 611 milyon dolarlık açık oluştu. Bu dönemde 2 milyar 227 milyon dolarlık ithalata karşılık, ihracat 616 milyon dolarda kaldı.

Türkiye buğdaydan sonra ayçiçeğinde de 1.4 milyon tonla rekor üretime hazırlanıyor. Türkiye Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Ahmet Edip Uğur, ayçiçeği tohumunda dünyada ve Türkiye’de rekorun kırılacağı bir döneme girileceğini söyledi. Bu yıl ayçiçeğinde rekor üretime karşılık, yağlı tohum ve türevleri ithalatıyla, likit yağ-margarin ihracatı arasında 7 ayda 1 milyar 611 milyon dolarlık açık oluştu. Bu dönemde 2 milyar 227 milyon dolarlık ithalata karşılık, ihracat 616 milyon dolarda kaldı.

Türkiye Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen Yağlı Tohumlar ve Bitkisel Yağlar Konferansı önceki gün İstanbul’da başladı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Ahmet Edip Uğur, hedeflerinin yağlı tohum ihtiyacının Türkiye’den karşılanması olduğunu söyledi. İnsanların sağlıklı beslenmesi için daha fazla ve kaliteli bitkisel yağ tüketmesi için çalıştıklarını dile getiren Uğur, “Güven ve istikrar ortamında serbest rekabet şartlarında sektörün büyümesini istiyoruz” diye konuştu.

Tahmini Üretim 1.4 Milyon Ton
 
2013 yılında dünya yağlı tohum üretiminin ciddi ölçüde artarak 495 milyon tona ulaştığını belirten Ahmet Edip Uğur, aynı şekilde Türkiye’de de 1.4 milyon tonluk üretim gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Buğday ve mısır başta olmak üzere tüm emtia fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak yağlı tohum fiyatlarında da yüzde 40 civarında düşüş olduğunun altını çizen Uğur, sektör olarak bunun önlenmesi için gerekli çalışmaların yapıldığını dile getirdi. Bu kapsamda ithalat vergisinin yükseltildiğini vurgulayan Ahmet Edip Uğur, ayçiçeği destekleme primlerinin arttırılması konusunda da çalışmalar yapıldığı bilgisini verdi.

Cari Açığın Yüzde 3.8’i Bitkisel Yağdan
 
Öte yandan önemli miktarda yağlı tohum kullanan yağ sanayicisi, üretimde büyük ölçüde dışa bağımlılığını sürdürüyor. 2008 yılından bu yana 2 milyar doların üzerinde ithalat yapan ve sürekli açık veren sektör, bu yıl ocak-temmuz döneminde 2 milyar 227 milyon dolarlık ithalata karşılık, 616 milyon dolar ithalat yaptı. Sektörün dış açığı 1 milyar 611 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, bu rakam Merkez Bankası’nın 12 Eylül’de açıkladığı 7 aylık 42.1 milyar dolar seviyesindeki cari açığın yüzde 3.8’ine karşılık geliyor.
 
Bitkisel yağ sanayicileri, 2009’da 1 milyar 653 milyon dolar, 2010’da 2 milyar 116 milyon dolar, 2011’de 2 milyar 170 milyon dolar ve geçen yıl ise 2 milyar 528 milyon dolar tutarında açık vermişti.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER