EKONOMİ

Yayın Tarihi: 29.03.2016 Salı 02:16:23

Ayda 4 bin 560 lira kazanamıyorsanız yoksulsunuz!

Ayda 4 bin 560 lira kazanamıyorsanız yoksulsunuz!

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) 2016 yılı Mart ayı ‘Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Raporu’nu açıkladı. Detaylar haberimizde…

TÜRK-İŞ Araştırmasının Mart 2016 ayı sonucuna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 400 lira 8 kuruş olurken bu rakam, bir önceki ay 407 lira 42 kuruş seviyesindeydi. 4 bin 584 lira 44 kuruş olan yoksulluk sınırı da 4 bin 560 lira 54 kuruş oldu.

TÜRK-İŞ hesaplamasına göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı bir önceki aya göre 7 TL gerilerken, bir önceki yıla göre 99 TL artış gösterdi. Yoksulluk sınırı ise son bir ayda 24 TL geriledi ve fakat son bir yılda 322 TL arttı.

Gıda enflasyonu yüzde 7,60 arttı

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında ‘mutfak enflasyonundaki değişim 2016 Mart ayı itibariyle Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin ‘gıda için’ yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,52 oranında geriledi. Yılın ilk çeyreğinde artış oranı yüzde 1,07 olarak gerçekleşti. Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 7,60 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,14 olarak hesaplandı.

Bu ay yaş sebze fiyatlarındaki gerileme mutfak harcamasını rahatlattı. Geçtiğimiz ay 3 lira 88 kuruş olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay 3 lira 78 kuruş oldu. Ortalama kilogram meyve fiyatı ise 2 lira 46 kuruştan bu ay 3 liraya yükseldi. Hesaplama yapılırken her zaman olduğu gibi pazardaki mevsim ürünleri esas alındı ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarından hareket edildi. Bu ay ortalama yaş sebze-meyve kilogram fiyatı 3 lira 56 kuruştan olarak hesaplandı.

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta; ekmek fiyatı değişmedi. Aynı grupta yer alan pirinç, makarna, bulgur, un, irmik gibi ürünlerden bulgurun fiyatı artış gösterdi, diğerlerinin fiyatı değişmedi.

Tereyağı ve zeytinyağı fiyatı arttı

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden; tereyağı ve zeytinyağı fiyatı artış gösterdi, margarin ve ayçiçeği yağı fiyatı aynı kaldı. Zeytin ortalama kilogram fiyatı biraz geriledi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinden ceviz ve fıstık fiyatı biraz geriledi, fındık fiyatı ise arttı. Şeker, bal, reçel ile tuz fiyatı bu ay da değişmedi, pekmez fiyatı biraz arttı. Ancak balda ürün çeşitliliği ve aralarındaki fiyat farkının yüksekliği her zaman ki gibi dikkat çekti. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb.) ürünleri ile salça fiyatı aynı kalırken, çay ortalama fiyatı ise biraz geriledi. Ihlamur fiyatı yine aynı kaldı.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER