EKONOMİ

Yayın Tarihi: 27.09.2016 Salı 09:48:11

Eylül'de neler oldu?

Eylül'de neler oldu?

TÜRK-İŞ’in çalışmasına göre, Eylül'de gıda harcamaları bir önceki aya göre yüzde 1,81 artarken, geçen yıl aynı aya göre yüzde 1,83 arttı.

TÜRK-İŞ'ten yapılan açıklamaya göre aynı dönemde, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,81 arttı.

Yılın ilk dokuz ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 0,07 oranında gerçekleşirken, gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 1,83 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 6,78 olarak hesaplandı.

Açıklamada şöyle denildi:

"TÜRK-İŞ Araştırmasının Eylül 2016 ayı sonucuna göre Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.386,22 TL, Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 4.515,37 TL olmuştur.

Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 1.711,50 TL olarak gerçekleşmiştir.

Gıda harcaması çalışmasına temel alınan beslenme kalıbında yer alan ürünlerin fiyatları Eylül 2016 itibariyle şu şekilde bir değişim göstermiştir: Süt, yoğurt, peynir grubunda süt ve peynir fiyatı ortalamada (sütte altı, peynirde sekiz ürün izlenmektedir) 10 kuruş artarken yoğurt fiyatı aynı kaldı. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta kıyma et ve kuşbaşı ile tavuk, sakatat fiyatı değişmedi. Bu arada hesaplamada dikkate alınmayan bonfile kilogram fiyatının 77,90 TL olduğunu kaydedelim. Balıkta bu ay avlanma mevsimi başladı ve ortalama fiyat biraz geriledi. Yumurta fiyatı arttı. Bakliyat ürünleri (kuru fasulye, kırmızı mercimek, barbunya) fiyatı kuru fasulye ve barbunyada artarken diğerleri aynı kaldı.

Enflasyon üzerinde büyük etkisi bulunan gıda harcamaları içinde yer alan yaş-sebze fiyatları bu ay mutfağa olumsuz yansıdı. Uzun süren bayram tatili ve devam eden yağışlar hale gelen ürünlerin fiyatını yükseltti. Mevsim şartlarının da etkisiyle kış sebzelerinde fiyatlar nispeten gerilerken domates, salatalık, biber gibi ürünlerin fiyatı arttı. Sebze ortalama kilogram fiyatı geçtiğimiz 3,32 TL olarak hesaplanırken bu ay 3,62 TL’ye yükseldi. Meyve fiyatlarında ise düşüş yönünde bir gelişme görüldü. Geçen ay 3,73 TL olarak hesaplanan ortalama meyve kilogram fiyatı bu ay 3,58 TL oldu. Böylece bu ay meyve-sebze fiyatları ortalamada bu ay arttı. Geçtiğimiz ay sebze-meyve ortalama kilogram fiyatı 3,51 TL tutarında olurken bu ay 3,60 TL oldu. Hesaplama yapılırken -her zaman olduğu gibi- pazardaki mevsim ürünleri esas alındı ve ürünlerin tek tek ağırlığı yerine genel meyve-sebze tüketimi miktarından hareket edildi.

Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta bu ay bazı ürünlerde küçük fiyat ayarlamaları tespit edilmesine rağmen toplam tutara etkisi fazla olmadı.

Son grup içinde yer alan gıda maddelerinden tereyağı, margarin ve ayçiçeği yağı fiyatı değişmedi ve fakat zeytinyağı yağı fiyatında biraz gerileme görüldü. Zeytin fiyatı genelde değişmedi. Yağlı tohum (ceviz, fındık, fıstık, ayçekirdeği vb.) ürünlerinden fındık fiyatı –geçen ay işaret ettiğimiz üzere- arttı. Baharat (kimyon, nane, karabiber, vb.) ürünlerinden pul biber fiyatı arttı, diğerlerinin fiyatı değişmedi. Benzeri şekilde şeker ve tuz fiyatı da aynı kaldı. Bal, reçel ve pekmez fiyatı ile salça fiyatı yanı sıra çay ve ıhlamur fiyatı da değişmedi."

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER