EKONOMİ

Yayın Tarihi: 13.09.2018 Perşembe 13:35:00

Gıda israfına karşı tavsiyeler

Gıda israfına karşı tavsiyeler

Hotpoint, Unutulmuş Gıdalara Taze Fikirler projesi kapsamında, israfı önlemek üzere önemli alış veriş ve saklama ipuçlarını paylaşıyor.

Gıda israfının önüne geçmenin anahtarı planlı ve duyarlı alış veriş. “Unutulmuş Gıdalara Taze Fikirler” girişiminin bir parçası olarak Hotpoint, gıda alışverişi deneyimini en iyi hale getirmeye, “unutulan gıdaları” değerlendirmeye ve bu sayede hanelerdeki gıda israfını azaltmaya yardımcı olacak 12 “taze” alış veriş ve saklama ipucunu derledi. Hotpoint, tüketicileri bu basit ipuçlarını izleyerek, vakit kaybetmeden “Taze Düşünme”‘ye doğru bir adım daha atmaya dâvet ediyor.

İleriye dönük planlama yapın

Alışverişe çıkmadan önce kendinize bu üç soruyu sorun: Önümüzdeki günlerde hangi yemekleri pişirmek istiyorum? Hangi malzemeler zaten var? Ne ve ne kadar almalıyım?

Önce evinizde alışverişe çıkın

Alışverişe çıkmadan önce, elinizde mevcut olan gıdaları almamak için buzdolabınızda ve dolaplarınızda alış verişe çıkın. Evde ne olup olmadığına hızlıca göz atmak, unutulan gıdaları  ve yemekleriniz için eksikleri belirlemeye yardımcı olur.

Temel ihtiyaçlarıınızı tanımlayın

Uzun bir alış veriş seferinden eve elinizde poşetlerle geldiğinizi ve aldıklarınızı yerleştirmeye başladığınızı hayal edin. Aldığınız yumurtaları buzdolabına yerleştirirken, dolapta zaten içi yumurtalarla dolu bir karton olduğunu fark ediyorsunuz. Bunu engellemenin bir yolu, bazı gıdalara temel ihtiyaçları ve tam miktarlarını keşfetmektir. Bu yöntem, sadece aynı ürünleri almanızı engellemekle kalmayıp aynı zamanda azalan bir şey olup olmadığını da size hatırlatacaktır.

Yalnızca gerekli olanları alın

Makarna, pirinç veya konserve gıdalar, dayanıklılıkları sayesinde daha büyük ölçülerde alınabilir. Balık, kıyma veya taze ürünler gibi kolay bozulabilen ürünler söz konusu olduğunda, kısa süre sonra pişirileceği kesin olmayan ürünleri düşünmeden almak yerine sadece gerçekten kullanacağınız zaman alın.

Her şeyi mevsiminde tüketin

Mevsim dışı yetiştirilen ve bütün dünyayı dolaşan taze meyve ve sebzeler çok fazla enerji sarfiyatına sebep olur. Zaman zaman hangi meyve ve sebzelerin mevsimi olduğunu araştırmakta fayda vardır. Her mevsime özel meyve ve sebzeler için pazarlara yönelebilir ve çok daha ucuza mevsimlik gıdalar alabilirsiniz.

Aç olduğunuzda alışveriş yapmayın

Boş mideyle alış verişe çıktığınızda birdenbire etrafınızdaki her şey çok daha cazip ve lezzetli görünür. Bu durum da sağduyulu kararlar vermeniz imkânsız hale gelir. İstemeden aslında ihtiyacınız olandan daha fazlasını alırsınız. Bu yüzden tavsiyemiz, asla açken alış veriş yapmayın.

DİĞER HABERLER