EKONOMİ

Yayın Tarihi: 20.11.2017 Pazartesi 16:10:00

Körfez ülkeleri harekete geçti

Körfez ülkeleri harekete geçti

Körfez ülkeleri, özellikle Doğu-Güneydoğu Anadolu bölgelerinde tarım ve hayvancılık yatırımları için düğmeye bastı.

Son yıllarda finanstan sağlığa, gayrimenkulden turizme kadar birçok sektörde Türkiye’deki yatırımlarını hızlandıran Arap sermayedarlarının yeni gözdesi tarım ve hayvancılık oldu. Suudi Arabistan’ın başını çektiği Katar krizinin ardından gıda teminini güvence altına almanın yollarını arayan Körfez ülkeleri, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde büyük çapta tarım yatırımları için düğmeye bastı.

100 MİLYAR $’LIK POTANSİYEL

Hükûmetin cazibe merkezleri programı kapsamında Doğu illerinde sağladığı teşvikler en çok Arap iş adamlarını cezbederken, bu alanda yapılacak yatırımlar için 100 milyar dolarlık bir potansiyelden bahsediliyor. Mresco Türkiye Ceo’su Oya Zingal, tüm Körfez coğrafyasının son zamanlarda yaşanan gelişmeler sebebiyle ülkeleri için süreklilik sağlayan gıda tedarikinin önemini anladığını belirtti.

ARAZİ ARAYIŞINDALAR

Gıda konusunda stratejik rezerv oluşturmayı hedefleyen Körfez ülkelerinin tarım yatırımları için hazırlıklarını sürdürdüğünü ifade eden Zingal “Gıdada ithalata bağımlı olan Orta Doğu ülkelerinden büyük çaplı yatırımcılar tarım ve hayvancılık açısından iklimi en elverişli ülke olan Türkiye’de arazi arayışına girdiler. Ciddi tutarlarda yatırım akışının olmasını bekliyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER