EKONOMİ

Yayın Tarihi: 12.02.2015 Perşembe 07:30:00

Sütü Daha Tasarruflu Isıtmayı Başardı

Sütü Daha Tasarruflu Isıtmayı Başardı

Konya'da 42 yıldır süt ürünleri imalatı yapan Ahmet Üstündağ, mevcut olan uygulamaların aksine su kullanmadan süt ısıtan ve üretimde tasarruf sağlayan bir sistem geliştirdiğini açıkladı. Üstündağ: "Diğer süt üretim ünitelerinde günde…

Konya'da 42 yıldır süt ve süt ürünleri imalatı yapan Ahmet Üstündağ, geliştirdiği sistemle beraber sütü suyla değil doğrudan ısıtarak yüzde 70 oranında elektrik tasarrufu yaptığını açıkladı. TÜBİTAK destekli buluşuna 2012 yılında patent alan Üstündağ, 42 yıl önce bakır kazanlarla bu mesleği yapmaya başladığını söyledi.

Gelişen teknolojiye ayak uydurarak, vakumlanmış süt üretimi için vakum makinesi satın aldığını dile getiren Üstündağ, "Fakat vakumlama hem çok miktarda su hem de elektrik kullanılmasını zorunlu kılıyordu. Fabrikaya gelen soğuk sütün ısınması için belli enerjiye ihtiyaç vardı. Kuyudan veya şebekeden alınan su, sıcak süt buharının üzerine püskürtülüyor, bu buhar yoğuşarak sıvı hale getirilip atılıyordu. Bu durumda su kullanımı ve sütün ısıtılmasında kullanılan enerji çok yüksek oluyordu. Biz de su faktörünü ortadan kaldıran bir sistem geliştirdik. Bu sistemle 3-5 derecedeki sütü daha maliyetsiz olarak 71 dereceye kadar ısıtmayı başardık" diyerek geliştirdiği teknolojiyi açıkladı.

Üstündağ, bu sistemle sütü az bir enerjiyle ısıtmayı sağladıklarını söyleyerek, "Yüksek verimli ve kaliteli konsantre süt elde ettik. Diğer süt üretim ünitelerinde günde 100-150 ton su kullanılırken, geliştirdiğimiz cihazla hiç su kullanmadan üretim yapıyoruz. Suyun ısıtılmasında kullanacağımız enerjiyi, sadece sütün ısıtılmasında kullanıyoruz. Bu sayede üretim maliyetini yüzde 70'e kadar düşürüyoruz" dedi.

Bu teknolojiyle büyük firmalara fason üretim yapmaya başladıklarını aktaran Üstündağ, geliştirdikleri sistemi birçok firmaya sattıklarını ifade etti.

Sistemin diğer işletmelerde de kurulabilmesi için Konya Teknokent'ten destek aldıklarını belirten Üstündağ, şunları kaydetti:

" Konya  TEKNOKENT'in danışmanlık hizmeti sayesinde, yatırımcılarla bir araya gelerek ürünümü sunma fırsatı buluyorum. 'Üretim için bu makine yeterli' diyerek çalışmalarımı hiçbir zaman bırakmadım. Yeni deneyler yaparak projemi geliştirmeye çalışıyorum. Yaptığımız deneylerde, susuz üretimde kalitenin arttığını gördük. Süt yüksek ısıya maruz kalmıyor. Çok düşük ısılarda üretim gerçekleştiği için üründe herhangi bir değer kaybı olmuyor. Günde yaklaşık 8 saat çalışan konsantre ünitemiz, 80 ton sütü işlemden geçiriyor."

Üstündağ, sistemin personel giderinin azaltılmasına da katkı sağladığına ifade ederek, "Diğer işletmelerde en az 8-10 personel çalışırken, bu sistemle bir personel üretimin gerçekleştiği yere gitmeden, bilgisayar üzerinden kontrolleri yapabiliyor" dedi.

DİĞER HABERLER