EKONOMİ

Yayın Tarihi: 07.04.2017 Cuma 11:06:57

TÜİK satış hacmini açıkladı

TÜİK satış hacmini açıkladı

Perakende satış hacmi açıklandı. Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1,6 yükseldi.

Perakende satış hacmi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 1,6 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, şubatta bir önceki aya göre yüzde 1,6 yükseldi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,6 artış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,7, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 10,6, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 5,2 arttı, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 7,9 düştü.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 azaldı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 2,7, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 11,6 geriledi.
 

DİĞER HABERLER