EKONOMİ

Yayın Tarihi: 19.09.2018 Çarşamba 13:40:00

Türk malı etiketine destek

Türk malı etiketine destek

Ülkemizde üretilen ürünlerin etiketlerine ‘yerli’ işareti konulması zorunluluğu getirilmesi perakendeciler tarafından olumlu karşılandı.

Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre ülkemizde üretilen malların etiketlerinde bakanlık tarafından tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretlerinin kullanılması zorunluluğu getirilecek. Etiketlerde malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başlandığı tarih de yer alacak.

GÜZEL BİR KARAR

Ticaret Bakanlığı’nın yeni yönetmeliği gıda perakendecilerini mutlu etti. Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, ülkemizde üretilen ürünlerin etiketine yerli işareti konulması öngörülmesinin olumlu bir karar olduğunu belirtti.

Gelişmiş ülkelerin de bu uygulamaya başvurduğunu aktaran Aykaç, “Türkiye’de de böyle bir adım atılması gayet güzel” dedi. Yönetmelikte yer alan kararların bir bir uygulamaya geçeceğini dile getiren Aykaç, “Anadolu’da üretilen ürünlere ülkemiz bayrağını koyacağız ve bundan memnun olacağız” şeklinde konuştu.

DENETLENDİK, CEZA ALMADIK

Gıda perakendecilerini şu aşamada en çok rahatsız eden konu ise kur zamları. Galip Aykaç, devletin spekülatörlere karşı önlem aldığına işaret ederek, “Bu çerçevede her mecrada fiyat denetimi yapılıyor. Çok şükür, üyelerimize bir ceza kesilmedi “ açıklamalarında bulundu.

DİĞER HABERLER