EKONOMİ

Yayın Tarihi: 28.09.2017 Perşembe 06:20:00

Yoksulluk sınırı açıklandı

Yoksulluk sınırı açıklandı

Türk-İş'in yapmış olduğu araştırmaya göre, eylül ayında dört kişilik ailenin açlık sınırı bin 523, yoksulluk sınırı 4 bin 960 lira olarak hesaplandı.

Türk-İş tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan "açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının eylül ayı sonuçları açıklandı.


Araştırmaya göre, eylülde dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden "açlık sınırı" bin 523 lira olarak belirlendi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyetinin bin 901 lira 8 kuruş hesaplandığı eylülde, Ankara'da yaşayan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,19 arttı.

Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış yüzde 9,84 olurken, yıllık ortalama artış yüzde 6,96 olarak gerçekleşti.

Araştırmaya göre, eylül ayında süt ve yoğurt fiyatı arttı, peynir fiyatı ise ortalama olarak biraz geriledi.

Kıyma ve kuşbaşı et fiyatı Kurban Bayramı sonrasında değişmedi, tavuk fiyatı da aynı kaldı. Sakatat ürünleri (dana ciğer, yürek, böbrek) fiyatlarında da bir değişiklik tespit edilmedi.

Yumurtanın tane fiyatı iki kuruş ucuzladı. Bakliyat fiyatları nohutta artarken kuru fasulyede biraz düştü, diğerleri ise aynı kaldı.

Tereyağı ve margarin fiyatı artarken zeytinyağı ve ayçiçek yağının fiyatı aynı kaldı.

DİĞER HABERLER