ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 23.09.2014 Salı 16:25:00

“Analiz Sorununu Ortadan Kaldırdık“

“Analiz Sorununu Ortadan Kaldırdık“

Türkiyeden 300 öğretim görevlisi ve araştırmacının katılımıyla gerçekleşecek olan 2. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde 23-25 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sempozyuma...

Türkiyeden 300 öğretim görevlisi ve araştırmacının katılımıyla gerçekleşecek olan 2. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sempozyumu, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde 23-25 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Sempozyuma Yalova Vali Yardımcısı Atilla Selami Abban, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Osman Sarı gibi birçok katılacağı bilgisi verildi.



Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ali Osman Sarı, yapılan bakanlık çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak şunları aktardı:

"Türkiye’nin bitkisel çeşitliliği gerçekten dünyada tartışılmaz bir konu. Bu konuda Türkiye’nin farkındalığı her geçen gün daha fazla artmaktadır. Tarımsal açıdan değerlendirecek olursam Gayri Safi Milli Hasıla gerçekten sıçrama gerçekleştirmiştir. 2002 yılında tarımsal Gayri Safi Milli Hasıla 23 Milyon dolardı. Bugün 62 milyar dolar. Türkiye o zaman Avrupa'da ki 4.büyük tarımsal ekonomiydi şuanda, 1. en büyük tarımsal ekonomi. Türkiye’yi Fransa izliyor. Gelirimizin artması sahaya da yansıdı. Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü kamudaki en büyük yapılanması olan araştırma kuruluşudur. Bakanlık bünyesindeki 12 genel müdürlükten biriyiz. TÜBİTAK’dan kamu kurumları içerisinde en fazla proje alan kurumuz. Değer olarak da Milli Savunma Bakanlığı’ndan sonra TÜBİTAK’dan en çok payı alıyoruz. Bizim bütçemiz 2002 yılında bütçemiz 11 milyon liraydı. 2013 yılında bu 170 milyon liraya kadar yükseldi ve her yıl belirli bir oranda da yükseliyor. Biyolojik çeşitliliğimize de güzel yansımaları oldu. 2010 yılında Ankara’da 2. Tohum Gen Bankası açıldı.

Dünya’daki en modern gen bankalarından biri şuanda. 2010 yılında Antalya’da Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi kuruldu. Yıllarca zorluğunu çektiğimiz analiz sorununu ortadan kaldırdık. Geçen hafta Sayın Bakanımız Beykoz’da tanıtımını yaptı Beykoz’da Biyoçeşitlilik ve Geofit Araştırma Merkezi’ni kurduk. Siz katılımcıların da yakından bildiği gibi zaman zaman bitkileri birbirinden ayırmak çok zor. Bir bitkinin tıbbi çeşitliliği olduğu gibi süs bitkisi veya bir başka özelliği olabiliyor. Buradaki merkezimiz de geofitler yoğunlukta olmak üzere çok çalışacak. En fazla 1 ay içerisinde Yalova’da Türkiye Geofit Merkezi’ni açıyoruz. 2016 Antalya Expo’nun sembol çiçeği buranın yetiştirdiği bir tür. Ankara’da bakanlığımızın hemen yanında 2500 dekar arazi üzerinde Türkiye Milli Botanik Bahçesi’ni kuruyoruz. 2015 yılı içerisinde açılışı planlanmakta. Rusya’daki 3000 dekarlık bahçeden sonra en büyük botanik bahçesi olacak. Ben sempozyumun başarılı geçmesini diliyorum, hepinize teşekkür ediyorum."

Etiketler ,

DİĞER HABERLER