ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 03.06.2014 Salı 09:21:00

1. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması

1. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Ve Mamulleri İhracatçıları Birliği 1. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, değişen teknolojiye ve tüketici eğilimine ayak uyduran, çevre dostu, özgün, fonksiyonel özelliklere sahip endüstriyel gıdaların tasarlanması ve bu alanlardaki genç tasarımcıların ülkemize kazandırılması amacıyla 1. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması'nı düzenlemektedir.

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, günümüzün ve geleceğin tasarımcılarını, sektörün imkân ve sıkıntılarını avantaj haline dönüştürecek ve gıda ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üretecek projeleri tasarlamaya davet etmektedir.

YARIŞMANIN AMAÇLARI VE KONUSU

Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması'nın temel amaçları arasında,

Endüstriyel gıda ürünleri ihracatında rekabet sağlayıcı çözümler üretmek ve sektörün rekabet gücünü artırmak,
Sektörün gelişimine katkıda bulunmak,
Üretimde katma değeri arttırmak,
Sektörün imkan ve sorunlarını avantaj haline dönüştürecek çözümler üretmek,
Tasarımın sektör için önemini vurgulamak ve tasarım fikrini teşvik etmek,
Endüstriyel tasarım etkinliklerini yaygınlaştırmak ve özendirmek,
İhracat potansiyeline sahip tasarımlarının ortaya çıkarılmasında aracı olmak,
Türkiye'de gıda firmaları ile sektöre ilgi duyan genç dinamik tasarımcı adayları sektör bünyesinde buluşturarak üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak,
Geleceğin endüstriyel gıda pazarında söz sahibi olabilecek ürünlerin geliştirilmesine öncü olmak

başta yer almaktadır.

Geleneksel Türk Tatlıları ana temasındaki lokum, helva, mesir macunu ve bunun gibi çikolata, şekerleme, kek, tatlı bisküvi gibi her türlü şekerli mamullerden, endüstriyel yöntemlerle seri olarak üretilebilen gıdalar bu yarışmanın konusunu oluşturan gıda ürünleridir. Pastane gibi butik üretim koşullarına yönelik olarak tasarlanmış ürünler kapsam dışıdır. Katılımcılardan piyasada var olmayan yenilikçi gıda ürünleri önerileri yanı sıra, içerik, tat önerileri, yeni şekil ve formlar yeme deneyimi senaryoları beklenmektedir. Hatta tasarlanan gıda ürününün ayrılmaz bir parçası ise ambalaj tasarımları da değerlendirilebilecektir.

Ürünlerin tasarımı estetik kaygılar kadar; fonksiyonel zenginlik, yeni bir gıda kategorisi yaratma, kullanılabilirlik, seri üretime, ambalajlanmaya, depolamaya ve nakliyeye uygunluk, maliyet, yenilik, katma değer yaratma ve ihracata yönelik rekabet gücü oluşturma ölçütleri doğrultusunda değerlendirilecektir. Ayrıca, tasarlanan ürünlerin içeriğinde malzeme olarak ülkemizde üretilen hammaddelerin kullanılması oranı da değerlendirmede göz önüne alınacak kriterler arasındadır.

DESTEKLEYEN KURULUŞLAR

    Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı

    Türkiye İhracatçılar Meclisi

    İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği

    Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu

    TÜBİTAK

ANA SPONSOR

    Şekerli Mamüller Tanıtım Grubu

    ÖDÜLLER

    İhracatçı Birlikleri - 1. Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması'nda başarılı olan tasarımlara verilecek toplam 6 ödül bulunmaktadır. Ayrıca organizasyon komitesi tarafından belirlenecek sayıda mansiyon ödülleri de verilecektir.

    1. Öğrenci Kategorisi


    Yarışma Birincilik Ödülü: 20.000 TL
    Yarışma İkincilik Ödülü: 10.000 TL
    Yarışma Üçüncülük Ödülü: 5.000 TL

2.Profesyoneller Kategorisi

    Yarışma Birincilik Ödülü: 55.000 TL
    Yarışma İkincilik Ödülü: 30.000 TL
    Yarışma Üçüncülük Ödülü: 15.000 TL

Para ödüllerinin dışında, 2008/2 Sayılı “Tasarım Desteği Hakkında Tebliğ” çerçevesinde yarışmanın Lisans Öğrencileri Kategorisi’nde birinci olan grup üyelerinden destek kapsamına alınan tasarımcıların, yurtdışındaki eğitim giderlerinin tamamı ve aylık 1.500 ABD Doları’nı aşmamak kaydıyla yaşam giderlerinin en fazla 2 (iki) yıl süresince desteklenmesi söz konusu olabilecektir.

Yurtdışı eğitim ödülü dışında, Lisans Öğrenci ve Profesyoneller Kategorisinde ilk üç dereceye giren gruplarda yer alan gıda mühendislerine Tübitak MAM Gıda Enstitüsü’nün sunduğu 2014 yılı eğitim programlarından seçecekleri 2 adet eğitime ücretsiz katılım hakkı verilecektir.


Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız
Etiketler ,

DİĞER HABERLER