ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 15.05.2015 Cuma 12:18:00

Bakliyat üretimi öğrencilere anlatıldı

Bakliyat üretimi öğrencilere anlatıldı

Reis Gıda, üniversite öğrencileriyle bir araya gelerek bakliyat üretiminin tarladan sofraya uzanan yolculuğunu onlara anlatıyor.

34 yıldır bakliyat sektörünün lideri olarak tüketiciyi yüzde 100 yerli tohumdan üretilen ürünlerle buluşturan Reis Gıda’nın, sağlıklı ve doğru beslenme yönünde etkili bir bilinç yaratmak hedefiyle hayata geçirdiği “Abur Cubura Karnımız Tok” kampanyasının devamı olan “Ev Yemeği Sofrada Hesap Ortada” kampanyası, üniversite öğrencileri işbirliğinde değer kazanıyor. Reis Gıda, kampanyanın gelecek nesillerini temsil eden gençlere ulaşabilmesi için üniversite öğrencileri ile bir araya gelerek, bakliyat üretiminin tarladan sofraya uzanan yolculuğunu onlara anlatıyor.

Düzenli öğrenci buluşmaları

Türkiye’nin sayılı Sevgi Şirketlerinden olan Reis Gıda, sektördeki uzmanlığını toplumla paylaşma konusundaki liderliğini, üniversite öğrencileri ile söyleşiler yaparak bir kez daha kanıtlıyor. “Ev Yemeği Sofrada Hesap Ortada” kampanyası aracılığıyla geleceğin mimarı çocuk ve gençler başta olmak üzere tüm bireyleri, obezite konusunda bilinçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, üniversite öğrencileriyle düzenli olarak gerçekleştirilen buluşmaları da bu kapsamda değerlendirdiklerini ifade etti. Reis konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:
“Üniversite öğrencileri ile sürdürdüğümüz işbirlikleri aracılığıyla onlara ileri teknolojiye sahip tesisimizde bakliyatın tarladan sofraya uzanan yolculuğunu anlatıyoruz. Bakliyatın sağlıklı ve doğru beslenmedeki etkin gücünü ortaya koyan bir yaklaşımla, son bir ayda İstanbul Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Beykent Üniversitesi’ni bizzat ziyaret ederek geleceğin gıda mühendisi olacak öğrencilerle bir araya geldim. Son olarak da Gelişim Üniversitesi öğrencilerini kurumumuzda ağırlayarak, bakliyat üretiminin tarladan sofraya uzanan yolculuğunu, üretimin tüm aşamalarını birebir göstererek anlattık. Geleceğin iş adamları ve iş kadınları olarak gördüğümüz gençlerimize bakliyatın üretim aşamalarının yanı sıra, sağlıklı beslenme noktasında gelecek nesillere sağlayacağı faydaları ortaya koyduk. Reis Gıda olarak üniversite öğrencileri ile bu kapsamda sürdürdüğümüz işbirliklerinin, amacına hizmet ettiği inancındayız.”

Reis Gıda Hakkında


1981 yılında temelleri atılan Reis Gıda, 1993 yılında 10 çeşit bakliyat ürünü ile market raflarında yer alarak markalaşma sürecine başladı. 1994 yılından bu güne araştırma kuruluşları tarafından yapılan anketlerde marka bilinirliğinde her zaman ilk sırada yer alan Reis Gıda, 2013 yılından itibaren gerçekleştirilen yatırımlar aracılığıyla 9 bin 500 metrekare’ye ulaşan tesisinde, günlük 200 ton, yıllık 40 bin ton kapasite ile 40 çeşit ürünü gıda sektörüne kazandırıyor. 2013 yılında siyah pirinç ve glutensiz karabuğdayı da ürün grubuna ekleyen Reis Gıda, Avrupa Gıda Hijyeni Sertifikası olan HACCP belgesini sektöründe ilk alan Türk firması olarak faaliyetini sürdürüyor.  ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi’ne uygun olarak üretimini sürdüren Reis Gıda, ürünlerinin yüzde 20’sini başta ABD olmak üzere İsveç, Almanya, Finlandiya, Norveç, Danimarka, Hollanda, Belçika, Slovenya, Avusturya, Bosna-Hersek, Kanada, Fransa, İsviçre, Katar, Kuveyt, Guatemala, KKTC ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç ediyor.

DİĞER HABERLER