ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 07.12.2017 Perşembe 11:45:00

Gastronomi Turizmi Derneği'den çarpıcı rapor sonuçları

Gastronomi Turizmi Derneği'den çarpıcı rapor sonuçları

Gastronomi Turizmi Derneği ve Xsights Araştırma’nın 6 aylık çalışmasıyla ortaya çıkarılan “Gastronomi Turistlerine Yönelik Araştırma Sonuçları” İstanbul’da Dedeman Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı.

Türkiye’de ilk kez yapılan gastronomi turizmine yönelik araştırma, gastronomi için Türkiye’ye gelen turistlerin ne kadar harcama yaptığı, bu kültürün ülke ekonomisine ne kadar katkı sağladığı gibi konularda önemli verilere ışık tutacak.“Çok çarpıcı sonuçlar elde ettik”

Türk mutfağını doğru ve eksiksiz tanıtmak için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirten Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe CMR Medya’ya konuştu:“Yapılan araştırma sonuçlarından çok çarpıcı örneklemelerin çıktığını düşünüyorum. Yabancı turistin bir hafta içinde sadece yiyecek içeceğe 209 dolar gibi bir ücret ödediğini ortaya çıkardık. Bu rakam 154 dolar olarak biliniyordu. Araştırma sonuçlarından, ülke gastronomimizin nerede algılandığını gördük. Türk mutfağının algı olarak, dünya mutfakları arasında ilk 3 sırada yer aldığı biliniyordu. Bu araştırma ile ülkemizin 44. sırada olduğunu öğrendik."

Boztepe, ülkemize gelen turistin ikinci ana tercihinin yeme içme olduğunu ortaya çıkardıklarını önemle vurguladı.


Hükümet tarafından gastronomi turizmine bütçe ayrılması gerektiğini vurgulayan Boztepe; “İngiliz kökenli Xsıghts firmasından, objektif olarak bu araştırmanın yapılmasını istedik. Araştırma farklı şehirlerde, 5 lokasyonda örneklem alınarak yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı ve Ekonomi Bakanlığı’nın dikkatinin çekilmesini, bu konuya bütçe ayrılmasını ve birlikte hareket edilmesini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gastronomi turisti % 50 daha fazla harcama yapıyor

Xsights Araştırma Kurucusu Çiğdem Penn; “Bugün Gastronomi Turizmi Derneği’nin çabalarıyla birlikte, gastronomi turizminin ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu ve ne kadar büyük bir potansiyel sunduğunu gördük.Araştırmamız gösteriyor ki; ülkemize gastronomi turizmi için gelen turistler, diğer turistlere göre % 50 daha fazla harcama yapıyor. Bu aslında, yıllardır artırmaya çalıştığımız turist başı harcama oranındaki hedefimize ulaşmamız için bize yol gösteriyor. Bu sebeple açıkladığımız verilerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Araştırmamızda gördük ki ülkemiz turizm rekabetinde 44. sırada, bunu hak etmediğimizi düşünüyorum. Bulgaristan, Polonya gibi ülkelerle aynı kategorideyiz. Ülkemizin hak ettiği yerlere gelmesi için de biliyorsunuz 3. Turizm Şurası yapıldı. O şuranın sonuçlarından da çıktığı gibi turizm aktivitelerini koordine edecek, düzenleyecek ve denetleyecek bir oluşum kurulmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum. “ ifadelerini kullandı.

“Gastronomi turizminden yeterince faydalanamıyoruz”Gastronomi Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Koraltan Sargın, “Xsıghts Araştırma Şirketi’nin ulaştığı sonucu gördük. Biz gastronomi turizminden yeterince faydalanamıyoruz. Eğer dünyaya kendimizi doğru şekilde tanıtabilirsek, eşsiz lezzetlerimizi hak ettiği gibi anlatabilirsek, gastronomi turizminde çok daha farklı yerlerde olabiliriz. 3. Turizm Şurası’nda gastronomi turizmi gerçekten öne çıktı ve hükümetin de desteğini görmeye başladık. Biz bundan sonra inanıyoruz ki, Türk gastronomisi yavaş yavaş dünyadaki yerini almaya başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Basın toplantısına ev sahipliği yapan Qubbe Restoran İşletme Sahibi Erdem İpekçi; “Gastronomi Turizmi Derneği ile birlikte projeler yürütüyoruz. Gastronomi turizmini destekleyecek her türlü faaliyetle ilgili hem istişarede olma, hem de bu projelerde önemli bir oyuncu olma gayretindeyiz. Biz de bugün Türkiye’nin gastronomi turizmi ile ilgili açılımını desteklemek istedik ve bu tarz bilgi paylaşımlarına ev sahipliği yapmak istedik.” şeklinde konuştu.

Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe ve değerli dernek üyeleri, yaptıkları çalışmalarla gastronomi turizminin gelişimine öncülük etmeye devam ediyor. 


Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER