ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 15.03.2014 Cumartesi 16:28:00

Gıda Mühendisleri Ankara'da

Gıda Mühendisleri Ankara'da

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası 10. Olağan Genel Kurulu Başkent Öğretmenevi'nde başladı..

2 yılda bir yapılan TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Genel Kurul görüşmeleri 15-16 Mart tarihlerinde Ankara Öğretmenevi'nde yapılıyor. Saat 9:00 gibi başlayan genel kurulda divan seçiminden sonra Genel Başkan R. Petek ATAMAN bir konuşma yaptı..

Zorlu, onurlu, yapılan, yapılmayan etkinliklerle 2 yılı geride bıraktığını belirten Ataman, meslek odaları için çok sancılı ve zor bir dönem olduğunu söyledi..

TMMOB bağlı odaların güçsüzleştirildiğine değinen Petek Ataman, özellikle belgelendirme konusunda olumsuz süreçlerin yaşandığını söyledi. Odaların yetkilerinin ellerinden alınması ile belgelendirme hizmetlerine engel olunduğu, buna bağlı olarakta sahte diplomaların ortaya çıktığını vurguladı.

Odalarda yapılan siyasete de değinen Ataman, "odalarda siyaset olmalı ancak parti peşinden koşan değil odanın haklarını savunacak tarzda olmalı" dedi.

Son dönemde aşırı şekilde üniversite açıldı

Ataman yaptığı konuşmada son dönemde aşırı derece de üniversite açıldığını, bu konuyu iktidar ile görüşüldüğünde kendilerininde buna engel olamadığını söylediğini belirtti. Hemen hemen bir çok şehirde en az 2 üniversite açıldığını göz önünde bulundurulduğunda istihdam konusunda büyük sıkıntı yaşanmakta, bu konu da meslektaşlarımızda mağdur duruma düşmekte şeklinde açıklamalarda bulunuldu.

13353 Üyemiz Bulunmakta

9. Dönem Çalışma Raporunu da değerlendiren Ataman, bu dönem içerinde yapılan faaliyetlerden bahsetti. Bu dönem içerisinde özellikle istihdam konusuna yoğunlaşıldığını, bunun haricinde Gıda Danışmanlığı üzerine çalışmalar yapıldığını belirtti. Odanın 13353 üyesinin olduğunu, kamu da istihdam konusunda yaşanılan sıkıntıların çözümü konusunda TAR-GEL, Tagem ve özürlü mühendis alımları üzerine bakanlıkla görüşmeler yapıldığını söyledi.

Birçok konu da mahkeme süreçlerinin devam ettiğini söyleyen başkan, Gıda Mühendisi ünvanına sahip olmayıp bunu kullananlara yönelik yasal süreçlerin sürdüğüne değindi.

Başkanın konuşması sonrası mali rapor açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada İZP belge gerekliliğinin kaldırılması gelir kaybına neden olduğu söylendi. Şubelerin genel olarak zarar etmesi sebebiyle, Ankara merkezin şubeleri finanse etmek zorunda kaldığında belirtildi.


FOTOGRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ


Etiketler ,

DİĞER HABERLER