ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 16.06.2014 Pazartesi 12:00:00

Gıda Tasarım Yarışması

Gıda Tasarım Yarışması

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Mamulleri İhracatçı Birliği'nden bir ilk

Türkiye'nin toplam ihracatına daha fazla katkıda bulunan adına çalışmalarını hız kesmeden sürdüren İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, şimdi de genç tasarımcıların önünü açmak için düğmeye bastı.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar Mamulleri İhracatçı Birliği, Ekonomi Bakanlığı'nın, Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu'nun, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) TÜBİTAK'ın destekleriyle endüstriyel gıdaların tasarlanması, ar-ge çalışmalarına gereken ilginin gösterilmesi ve bu alanlardaki genç tasarımcıların Türkiye'ye kazandırılması amacıyla 1. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması'nı ve Şekerli Mamuller Ar-Ge Proje Pazarı'nı düzenliyor. Her iki yarışmanın konusu da geleneksel Türk tatlıları. 1.Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım yarışması, 'Lisans Öğrencileri Kategorisi' ve 'Profesyoneller Kategorisi'nden oluşacak. Ar-Ge Proje Pazarı'nda ise 'Genel Katılım Kategorisi' olacak.

Toplam ödül 187 bin 500 TL

Lisans öğrencileri kategorisinde 35 bin TL, Profesyoneller Kategorisi'nde 100 bin TL olmak üzere Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması'nda 135 bin TL ve Ar-Ge Proje Pazarı'nda 52,5 bin TL olmak üzere iki yarışmada toplam 187 bin 500 bin TL para ödülü dağıtılacak. Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması 'Profesyoneller' kategorisinde birinciye 55 bin TL, ikinciye 30 bin TL, üçüncüye ise 15 bin TL ödül verilecek.Öğrenci kategorisinde ise birinci olan yarışmacı 20 bin TL, ikinci 10 bin TL, üçüncü ise 5 bin TL ödül almaya hak kazanacak.Şekerli Mamuller Ar-Ge Proje Pazarı'nda birinciye 30 bin TL, ikinciye 15 bin TL, üçüncüye ise 7 bin 500 TL ödül verilecek.

Birinciye yurt dışında tasarım eğitimi

Bunun yanında Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması için lisans öğrencileri kategorisinde birincilik ödülü kazanan grubun endüstriyel tasarımcısına yurtdışındaki tasarım okullarında 2 yıllık eğitim imkanı, grubun gıda mühendislerine ise TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü'nün sunduğu 2015 yılı eğitim programlarından seçeceği iki eğitime ücretsiz katılım imkanı sunulacak. Proje teslim tarihi 6 Ağustos 2014.

Yurtdışından ilk kez yabancı jüri üyeleri geliyor


Endüstriyel Gıda Tasarım yarışması ve Ar-Ge Proje Pazarı Türkiye'de bir ilki de bünyesinde barındırıyor. Türkiye'nin önde gelen tasarım hocalarının jüri üyesi olacağı yarışmada ayrıca yurt dışından jüri üyeleri katılacaktır. Milan Politeknik Üniversitesi Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Profesör Marinella Ferrara, Uluslararası Gıda Tasarım Topluluğu Kurucusu Dr. Francesca Zampollo ve IED-Avrupa Dizayn Enstitüsü Gıda Tasarımı Yüksek Lisans Programı Öğretim Görevlisi Paolo Barichella jüri üyeleri arasında yer almaktadır.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER