ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 24.05.2017 Çarşamba 11:20:00

Glories artık Delimonti'de

Glories artık Delimonti'de

İstanbul'un gözde mekanlarından Delimonti, Glories Çikolataları'nın tadım etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Delimonti sponsorluğunda Glories markasının enfes çikolatalarının tanıtımının yapıldığı, lezzet şöleni çikolatanın tarihi hakkında bilgilerin verildiği, çeşitleri ve yapımı ile ilgili detayların aktarıldığı etkinlik 23 Mayıs Salı günü gerçekleşti.

Delimonti’de gerçekleşen Glories çikolatalarının tanıtımında renkli görüntüler sergilendi.

Glories markasının sahibi ve aynı zamanda çikolata ustası Özge Yücesoy, çikolatanın tanımı ve tarihi hakkında bilgiler verdi.

Yücesoy, “El yapımı ürünler üretiyoruz. Hem perakende hem de kurumsal firmalarla çalışıyoruz. Benzin istasyonları, marketler ve Bomontiada’da çikolatamızın satışı gerçekleşmekte.” ifadelerini kullandı.

Ev yapımı ve el yapımı ürünlerin ayrımı

Ev yapımı ve el yapımı ürünlerin ayrımına dikkat çeken Yücesoy, “Ev yapımı insanların kendi mutfaklarında ürettikleridir diyebiliriz. El yapımı ise modern bir üretim tesisinde hijyenik bir ortamda şeflerin kontrolünde üretilen ürünlerdir. Çok büyük fabrikalar gibi ürünleri tonlarca alıp, paketlenmiş ürün olarak satmıyoruz. Şeflerimiz itinayla tek tek portakalları kesiyorlar, çikolataları döküyorlar. Her aşamada onların kontrolü olduğu için el yapımı üretim biraz daha özenli diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Belçika’dan geliyor

"Çikolatamız Belçika’dan geliyor ve Protos markasıyla çalışıyoruz. Onlarla çalışmamızın nedeni, istediğimiz kalitedeki ürünleri her zaman temin edebiliyor olmamız."

Tanrıların besini kakao

16. yy boyunca Aztekler zamanında kakao çekirdekleri ticarette kullanılıyordu. 100 kakao çekirdeğiyle bir köle alınabiliyor ve tanrıların besini olarak görülüyordu. Kristof Kolomb‘un Amerika’yı keşfetmesiyle birlikte Avrupa çikolatayla tanıştı

Etkinlik esnasında katılımcılara temperleme işlemini anlatan  Özge Yücesoy,Çikolatanın en kritik noktalarından biri temperleme aşamasıdır. Çikolatayı temperlemek demek çikolatanın dağınık yapısını düzenli hale getirmek anlamına geliyor. Sütlü, bitter ve beyaz çikolatalar için farklı temperleme sıcaklıkları var. Öncelikle çikolatamızı 40-45 derece sıcaklığında eritiyoruz ve erimiş çikolatamızı 28-30 derece aralığında tekrar soğutuyoruz ve bu işleme temperleme adını veriyoruz.”

Çikolatanın içeriğini öğrendik

Çikolatamızın ana içeriği kakao likörü, süt tozu, şeker ve bunları bir arada bağlayan  emilgatörümüz lesitin kullanıyoruz. Beyaz çikolatanın içerisinde süt tozu ve şeker var. Bitter çikolatanın içerisinde de kakao likörü var ve süt tozu yok. Sütlü çikolatada bunların bir dengesi söz konusu. Hem süt tozu var hem de kakao likörü mevcuttur.

Aromalı çikolatalar

“Çikolata çeşidimiz çok fazla. Yaban mersinli, çilekli, antep fıstıklı çikolatalarımız şuan satışta. Özel müşterilerimiz için yaptığımız rakılı ve Baileys aromalı çikolatalarımız da var. Aynı zamanda acı biberli, deniz tuzlu, türk kahveli çikolatalarımız da çikolata severler için hazır durumda.”

Etkinliğin sonuna doğru katılımcılara trüf kaplama gösterildi.

Özge Yücesoy'un katılımcılara ve Delimonti ekibine teşekkür etmesiyle etkinlik sona erdi..

Gıda Gündemi  |  Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER