ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 25.09.2017 Pazartesi 13:35:00

Güvenli Gıda Festivali renkli anlara sahne oldu

Güvenli Gıda Festivali renkli anlara sahne oldu

Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen Şeffaf Mutfak Güvenli Gıda Festivali'nde hem eğitici hem eğlendirici anlar yaşandı.

Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen Şeffaf Mutfak Güvenli Gıda Festivali hem eğitici hem eğlenceli anlara sahne oldu.

Çekmeköy Belediyesi Şeffaf Mutfak Güvenli Gıda Festivali, belediye bahçesindeki alanda başladı.

Birbirinden leziz yiyeceklerin kokusuyla kaplanan alanda, mutfaktaki hijyenin önemine dikkat çekildi.

Minikler için mini mutfak

Festival alanında çocuklar için kurulan mini mutfakta  renkli görüntüler ortaya çıktı. Çocuklara müzik ve oyun eşliğinde hijyen eğitimi verildi."Doğal pazar, file sunumu büyük ilgi gördü"

Alanda köylerde yetiştirilen doğal ürünlerin bulunduğu pazar kuruldu. File ile tüketiciye sunulan ürünler kısa sürede tükenti.Açılış konuşmasını Şeffaf Mutfak Sağlıklı ve Güvenilir İşletmeler projesinin koordinatörü ve Çekmeköy Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Çetin yaptı. Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’dan sonra ,AK Parti Çekmeköy İlçe Başkanı Salih Kırıcı konuşmasını gerçekleştirdi.

Öztiryakiler standında kurulan mutfakta Şef Yunus Emre Akkor ve Şef Eyüp Kemal Sevinç birbirinden leziz yemeklere imza attılar.

"Ağaç yaşken eğilir"

Etkinlik alanını çok beğendiğini ifade eden Şef Yunus Emre Akkor CMR Medya’ya şunları belirtti:“Etkinlik alanı hem ailelere hem çocuklara yönelik. Hijyen açısından çocukların dikkatini çekebilmek için faaliyetler yapılıyor. Çocuklara bu yaşta hijyen adına temel bir eğitim vermek çok önemli. Sonuçta ağaç yaşken eğilir. Alan güzel, etkinlik programı güzel, hava güzel.”

Şeffaf Mutfak hakkında sorularımızı yanıtlayan Akkor;

“Şeffaf mutfak, Çekmeköy Belediyesi’nin kendi bölgesi içerisinde olan restoranları hijyen konusunda bir kriterler belirleyip bu kriterlere göre denetleme yaptıktan sonra verdikleri bir belge. Kendi halkının hijyenik yerlerde yemek yemesi için  Çekmeköy belediyesi’nin ücretsiz yaptığı bir sistem.. Dolayısıyla bu çalışmayı takdir ediyorum.” İfadelerini kullandı.

"Halkımıza ilham vereceğiz"

Yemek kültürümüzle ilgili bilgilerle beraber yemek tarifi anlatılacağını belirten Şef Eyüp Kemal Sevinç;“Amacımız şeffaf mutfak, güvenli gıda hakkında halkımıza çeşitli bilgiler vermek. Biz endüstriyel mutfaklarda kullanmış olduğumuz teknikleri  burada da halka anlatıp, onlara ilham verip, evlerinde hem daha lezzetli hem daha güvenli yemekler yapabilmelerini  sağlamaya çalışacağız. Deneyimlerimizi onlarla paylaşacağız. Böylece vermiş olduğumuz teknikleri kullanarak  evdeki mutfaklarına hem renk katacaklar hem de çocuklarına ve sevdiklerine daha güvenli ve lezzetli yemekler sunabilecekler.” diye kaydetti.

Çocukların da hem eğlenip hem öğrenerek zaman geçirdiği festival, Çekmeköy halkının beğenisini topladı.


Özel Haber  /  Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER