ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 24.09.2013 Salı 13:42:00

I. Dünya Sulama Forumu

I. Dünya Sulama Forumu

Türkiye, sulama alanında dev bir foruma ev sahipliği yapıyor. I. Dünya Sulama Forumu, dünyanın çeşitli bölgelerinden onlarca ülkeyi Mardin’de buluşturacak.

Mardin’de, 29 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek forum, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu’nun himayelerinde gerçekleşecek.

Dünyanın dört bir yanından politikacıların, uzmanların, araştırma enstitüleri temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek forumun ana teması “Değişen Dünyada Sulama ve Drenaj: Küresel Gıda Güvenliği Sorunları ve Fırsatları” olarak belirlendi.

Su Kaynaklarının İyi Yönetilmesi

Dünya genelinde daha iyi sulama ve drenaj yönetimine, tarımda suyun daha verimli kullanımı konusuna ve küresel ısınmaya bağlı su kaynaklarının daha iyi yöneltilmesine duyulan ihtiyaç forumun düzenlenmesinin ana kaynağını oluşturuyor.

Türkiye’nin büyük su projeleri geliştirerek sulama ve drenaj işlerinin uygulanmasında uzun ve zengin bir geçmişe sahip olmasından dolayı bu forum Türkiye’de gerçekleştirilecek.

Forum süresince; tematik oturumlar, yuvarlak masa ve panel oturumları, uluslararası çalıştay düzenlenecek. Paydaşlar, hükümetler, sivil toplum örgütleri, özel sektör, uluslararası kuruluşlar ve birleşmiş milletler örgütünün alt birimleri tarafından organize edilecek özel oturumlar gerçekleştirilecek.

Eski Medeniyetlerin Ev Sahibi Mardin Seçildi

Dünya tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapması bu forumun Mardin’de düzenlenmesinin başlıca sebebini oluşturuyor. Çok kültürlü bir yapıya ve farklı din ve dillerin bu şehirde bulunması etkili oldu. Diğer yandan tarımın beşiği olarak görülen Mardin, eski sulamaların yanı sıra modern sulama emsalleri ile de sulama açısından öğretici bir şehir niteliği taşıyor.

Uluslararası Sulama ve Drenaj Komisyonu’nca (ICID) bir araya getirilen ev sahipliğini Drenaj Türk Milli Komitesi’nin (TUCID) yaptığı forum, FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), IWMI (Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü), GWP (Evrensel Su Ortaklığı), ADB (Asya Kalkınma Bankası), IFPRI (Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü), UNESCO-IHE (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü-Uluslararası Hidroloji Enstitüsü), AWC (Arap Su Konseyi), ICRISAT (Yarı Kurak Tropikal Bölgeleri İçin Uluslararası Ürün Araştırma Enstitüsü), ICARDA (Kurak Alanlarda Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi) ve WB (Dünya Bankası) ortaklığında düzenlenecek.
 

Etiketler ,

DİĞER HABERLER