ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 29.11.2016 Salı 14:17:18

İlber Ortaylı tüm dikkati üzerine topladı!

İlber Ortaylı tüm dikkati üzerine topladı!

Bu yıl birincisi kutlanan 26 Kasım Dünya Zeytin Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da zeytinyağının tadına baktı.

İzmir’in Urla ilçesinde gerçekleştirilen Bir Zeytin Dalı Yeter etkinliği kapsamında zeytinin geçmişi ve geldiği noktanın masaya yatırıldığı panel; insan, hayvan, su, buhar, yakıt ve elektrik gücüyle yağ sıkan işlikleri tek çatı altında toplamayı başaran Köstem Zeytinyağı Müzesi’nde düzenlendi.

Panelde, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Uhri, Tariş Yönetim Kurulu Başkanı H. Cahit Çetin, Ticaret Sanayi Kontuvarı Genel Müdürü Christopher Dologh ve Ana Gıda Genel Müdürü Ümit Ersoy, zeytinin kutsallığını, tarihçesini ve bilinmeyenlerini dinleyenlere aktardı. Prof. Dr. Ortaylı, etkinlikte zeytinyağının tadına baktı.

Panelin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, zeytinin önemini, “Zeytin sağlık demek, güzellik demek, barış demek… Artırmamız gerek” cümlesiyle özetledi.

[ucluhaber]
 

DİĞER HABERLER