ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 10.06.2014 Salı 14:57:00

İzmir Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı

İzmir Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı

Dünya ticaretinde gıda sektörü önemli bir paya sahiptir. Ancak ülkemiz gıda ticaretinin bu pastada çok çok küçük bir payı bulunmaktadır. Oysa ki ülkemizde sektör her geçen sene büyümekte ve yurtiçi ticaret hacminde bir önceki yılı geride bırakmaktadır.

Dünya işlenmiş gıda ürünleri ticareti yaklaşık 4 trilyon dolardır. Türkiye'de ise gıda ve içecek ürünleri sanayii toplam üretim miktarı 90 milyar Türk Lirasını aşmış bulunmaktadır. Stratejik önem ve değeri gittikçe artan gıda sektörü bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün yükselen bir trend içindedir.

Türkiye'de gıda ve içecek sektöründe faaliyet gösteren imalatçı firma sayısı 60 bin dolayındadır. Satıcı olarak çalışanlarla birlikte işletme adedi yüzbinlere, istihdam edilen kişi sayısı da milyonlara ulaşmaktadır.

Türkiye'de tarım ve gıda ürünleri ihracatı 2013 yılı itibarıyla 17 milyar doları geçmiştir. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi beklenmektedir. 2023 yılı için alınan hedef ise 40 milyar dolardır.

İzmir ili tarım ve gıda ürünleri bakımından Türkiye'nin en önde gelen ili konumundadır. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen "İzmir Tarım ve Gıda Zirvesi"nde çizilen yol haritasına göre, ilin gıda vizyonu sektörel önceliklendirme çerçevesinde ilk 3 alt sektör şöyle belirlenmiştir: Süt ve Süt Ürünleri Sanayi ve İhracatı, Yaş ve Kuru Meyve Sebze İşleme ve İhracatı ve Su Ürünleri..
  • Gıda, bütün dünyada yeni yüzyılın temel sektörü olarak kabul ediliyor.
  • Gıda ve içecek sektörü AB ülkelerinde sanayinin yüzde 15'ini, ABD'de ise yüzde 11'ini temsil ederek, en büyük olma konumunu sürdürüyor.
  • Türkiye sahip olduğu gıda potansiyeli ile dünyanın önde gelen ülkeleri arasında, ancak daha çok katma değer ve daha çok ihracat gerekiyor.
  •  İzmir tarım ve gıda da büyük üretim gücüyle sadece ülke genelinde değil uluslararası alanda da söz sahibi olabilir.
  •  Gıda ve içecek sektörümüz kendini daha iyi anlatmak zorunda.
  •  İşte FOODEX 2014 İzmir bu süreçte mükemmel bir fırsat yaratıyor.
  •  İzmir Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı hem Türkiye hem de Ege Bölgesi'nde gıda ve içecek firmalarının uluslararası arenaya çıkış noktası olacak.
www.foodexizmir.com

Etiketler ,

DİĞER HABERLER