ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 09.09.2013 Pazartesi 16:33:00

Küresel Gıda Sorunları Mardin'de Değerlendirilecek

Küresel Gıda Sorunları Mardin'de Değerlendirilecek

1. Uluslararası Dünya Sulama Forumu, Türkiye'nin ev sahipliğinde, "Değişen Dünyada Sulama ve Drenaj: Küresel Gıda Güvenliği Sorunları ve Fırsatları" ana temasıyla gerçekleştirilecek.

Forum, 29 Eylül-5 Ekim'de Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun da atılımıyla Mardin'de düzenlenecek.

Forumun ana teması "Değişen Dünya'da Sulama ve Drenaj: Küresel Gıda Güvenliği Sorunları ve Fırsatları" olacak. Bu kapsamda, dünya genelinde daha iyi sulama ve drenaj yönetimine, tarımda suyun daha verimli kullanımı konusuna ve küresel ısınmaya bağlı olarak su kaynaklarının daha iyi yöneltilmesine duyulan ihtiyaç masaya yatırılacak.

Foruma, dünyanın dört bir yanından politikacılar, uzmanlar, araştırma enstitüleri, sivil toplum örgütleri ve özel sektör temsilcileri katılacak.

Uluslararası Sulama ve Drenaj Komisyonu (ICID) ile gerçekleştirilecek forum süresince tematik oturumlar, yuvarlak masa ve panel oturumları, uluslararası çalıştaylarla paydaşlar, hükümetler, sivil toplum örgütleri, özel sektör, uluslararası kuruluşlar ve birleşmiş milletler örgütünün alt birimlerince organize edilecek özel oturumlar gerçekleştirilecek.

Dünya Sulama Forumu, ev sahibi Sulama ve Drenaj Türk Milli Komitesi (TUCID) ile işbirliği ve FAO (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü), IWMI (Uluslararası Su Yönetimi Enstitüsü), GWP (Evrensel Su Ortaklığı), ADB (Asya Kalkınma Bankası), IFPRI (Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü), UNESCO-IHE (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü-Uluslararası Hidroloji Enstitüsü), AWC (Arap Su Konseyi), ICRISAT (Yarı Kurak Tropikal Bölgeleri İçin Uluslararası Ürün Araştırma Enstitüsü), ICARDA (Kurak Alanlarda Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi) ve WB (Dünya Bankası) ortaklığında düzenlenecek.

Yetkililer, birçok büyük su projesi geliştirerek, sulama ve drenaj işlerinin uygulanmasında uzun ve zengin bir geçmişe sahip olan Türkiye'de bu tür organizasyonunun düzenlenmesinin önemine işaret ettiler.


Etiketler ,

DİĞER HABERLER