ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 15.05.2017 Pazartesi 12:25:00

Makarnanın püf noktaları

Makarnanın püf noktaları

Barilla, genç şeflerle buluşmaya devam ediyor. Barilla, geleceğin şeflerinin yetişmesine katkı sağlamak için; iki ayrı etkinlikte bir araya geldi.

Barilla, “İtalyan Lezzetleri Atölyesi” kapsamında İstanbul Aydın Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri ile buluştu.

Organizasyonun ilk bölümünde Barilla "Makarna" kategorisinde geleceğin aşçılarını eğiterek; makarnanın temel özellikleri, pişirme teknikleri ve kaliteli makarnanın püf noktalarını paylaştı. Barilla Ticari Pazarlama EDT Kanalı Yöneticisi Ece Özgürel tarafından verilen eğitimde genç şeflerle teflon ve bronz kalıp ile üretilen makarnalar ile bu makarnaların hangi servis şekillerinin ideal olduğu ve aralarındaki farklar genç yeteneklere aktarıldı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği atölyede Barilla’nın Executive Chef’lerinden Fabio Foltran Milano’dan Roma’ya; Floransa’dan Napoli’ye kadar İtalyan mutfağının klasikleşmiş lezzetlerini ve mutfak sırlarını paylaştı. Foltran, atölyenin sonunda Barilla'nın makarna ve sosları eşliğinde hazırlanan mönüleri katılımcılara ikram etti.

DİĞER HABERLER