ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 19.05.2016 Perşembe 10:00:00

"Metabolizma Penceresinden Gıda İntoleransları" paneli düzenleniyor

Adana Tabip Odası ile Gıda Mühendisleri Odası Adana Şubesi Çölyak Hastalığı ve Laktoz İntolerans konularına açıklık getirecek "Metabolizma Penceresinden Gıda İntoleransları" paneli gerçekleşecek.

Moderatörlüğünü Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten'in yapacağı panele, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Beslenme ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. H. Neslihan Önenli Mungan, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. M. Sertaç Özer ve Gıda Yüksek Mühendisi İ. Başar Saydam konuşmacı olarak katılacak.

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü ile 21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla birlikte düzenledikleri panel hakkında bilgi veren Adana Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ve TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan:

‘’İnsanlar, büyüyüp çoğalmak, sağlıklarını ve yaşam konforlarını sağlamak ve sürdürebilmek amacıyla her canlı gibi beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı beslenme; "İçinde bulunulan fizyolojik duruma göre, büyüme ve gelişme, yaşamın sürdürülmesi, sağlığın korunması, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için ihtiyaç duyulan besin öğelerinin ihtiyaç duyulduğu oranda organizmaya alınması" olarak tanımlanmaktadır. İşte bu gereksinimlerimizi sağlayacak olan besleyici unsurları çeşitli formülasyonlarda ihtiva eden maddeleri "gıda" olarak biliriz. Ancak, beslenme amaçlı ve yararlı sonuçlar bekleyerek bünyemize aldığımız bazı gıdalar nedeniyle zaman zaman olumsuz sonuçlarla karşılaşabilmekteyiz’’ dedi.


[ucluhaber]

DİĞER HABERLER