ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 21.08.2017 Pazartesi 15:25:00

Metro bugünün balığını yarına bırakıyor!

Metro bugünün balığını yarına bırakıyor!

Metro Toptancı Market, gelecek nesiller için balık stoklarının devamlılığını sağlayabilmek adına geliştirdiği projenin basın toplantısını Kağıthane mağazasında gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en çok balık satan marketi olarak, yerel ürünlere verdiği değer, bugünkü kaynakları gelecek nesillere ulaştırmak, gelecek nesiller için balık stoklarının devamlılığını sağlayabilmek adına sürdürülebilir balıkçılığı destekleyen Metro Toptancı Market, Kağıthane mağazasında  “Bugünün balığını yarına da bırakalım” projesinin basın toplantısını gerçekleştirdi.

Projenin açılış konuşmasını Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan yaptı. Özerkan’ın ardından Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özkaya ve İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Prof. Dr. Bayram Öztürk konuşmalarını gerçekleştirdi.

Metro Toptancı Market’in “Bugünün balığını yarına da bırakalım” projesi dahilinde oluşturduğu tanıtım filmi basın mensuplarına izletildi.

“Balık sağlıklı yaşamın özüdür”

Cmr Medya mikrofonuna konuşan Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan, “Dünyada balık sağlıklı yaşamın çok özünde bir yerde. Ancak bu konuda iki problem görüyoruz. Bir tanesi, balık nesilleri Türkiye’de tükeniyor. İkincisi de bütün dünyada denizlerin kalitesiyle ilgili endişeler çok artıyor. Dolayısıyla gelecek nesillere balıklarımızı bırakabilmek adına kooperatiflerle doğrudan çalışmayı kendimize hedef olarak belirledik. Bu anlamda 572 kooperatifin içinde olduğu birliğimizle beraber çalışıyoruz. Bu bize ilk olarak deniz suyunu gerçek zamanlı olarak analiz etme imkanı veriyor. Dolayısıyla suyun kalitesini takip edebiliyoruz. Bunun yanı sıra, doğru methotlarla avcılık yapıldığını, boy düzenlemelerine uyulduğunu takip edebiliyoruz ve aynı zamanda da bize daha balığın kalitesini, tazeliğini tekneden karaya kadar takip etme imkanı da veriyor. Sonrasında bunu en kısa sürede mağazalarımıza ulaştırıyoruz. Bunu da bir aplikasyon ile destekledik. Müthiş bir şeffaflık getirerek bu aplikasyonla bütün müşterilerimiz bunun ne zaman ve nerede avlandığını kim tarafından avlandığını takip etme imkanına sahip oluyorlar.” İfadelerini kullandı.

“Balık dünyanın ortak mirasıdır”

Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, “Balık dünyanın ortak mirasıdır. Balığı koruyup kollamak bizim Su Ürünleri Kooperatif Merkez Birliği olarak görevimiz. Bu görevimizi yaparken aşırı ve stoklara zarar verecek avcılığı önlemeli ve gelecek nesillere doktorların bile reçeteye yazdığı bu balık kaynaklarının bereketli olarak devrini sağlamalıyız. Metro’nun bir özelliği var, boy, zaman yasağına uyuyor. Hijyenik şartları yerine getiriyor. Bizim de amacımız bu kurallara uygun ve tüketicinin alabileceği fiyat düzeyinde balıklar teminlerini onlara sağlamak. Bu konuda bir adım attık. Metro bu kurallara uyarak boy yasağının altındaki balığı satmayacağı için avcılık biraz daha gerileyecektir.  Bununla birlikte balıkçılığı kazançlı bir sektör haline dönüştürebildik. balıkçılığın reel  fiyattan satımı Metro üzerinden sağlayabilirsek, balıkçı gerçek anlamda balığı sattığı için kaçak avcılığa tenezzül etmeyecektir. Türkiye’de arz talep dengesi yok. Bu nedenle içinde talep olmamasına rağmen çok fazla balık arz ediliyor piyasaya.  Fazla balığı yakalarken hem fiyat düşüyor hem stoklara zarar veriyor ve maalesef bu günü kurtarıyor ama yarını kaybediyor.

Ayrıca Tüketiciye de çok iş düşüyor. Tüketici bilincini yerleştiremezsek tüketici ucuz olduğu için balığın boy kurallarına uymayan satıcılardan ürün alırsa, bizim bir yanımız eksik olur. Lütfen bu projeye değer versinler. Biz de balıkçılarımızın için de kaynaklarımızı  diğer nesillere aktaracak bir kaynağı devredelim.” dedi.

“Kalite suda başlar”

İstanbul üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Prof. Dr. Bayram Öztürk, “Bugünün balığını yarına çıkarmak için sürdürülebilir şekilde balık çıkarmalıyız. Bu demek oluyor ki en az bir defa yumurtlamış balığı avlayacağız. Bunun dışında balıklar için koruma alanları oluşturacağız. Denizleri temiz tutacağız ve bilinçli tüketici oluşturacağız. Tüketicinin bilinçli olması lazım. Balık nereden avlanıyor, nasıl avlanıyor, balık avlanırken başka balık türleri yakalanıyor mu tüketicinin bunları bilmesi lazım. Bunlara ek olarak kalitenin artırılması lazım. Kalite suda başlar. Kalite suda başladığı için de denizlerin kirlenmemesi lazım. Bütün dünya bunları yapıyor, bizim de yapmamız lazım. Aplikasyon konusuna gelirsek, en önemli kısım şu, balığın nereden ve kim tarafından avlandığı biliniyor. Balığın kim tarafından avlanmasının önemli olmasının sebebi, avlayan tekneler kooperatif üyesi ve aynı zamanda vergi veriyorlar. Kayıt dışı bir durum yok.” İfadelerini kullandı.

“Onur ve gurur verici”

Metro Türkiye Gıda Servisi Teslim Direktörü Deniz Alkaç, “Projenin önemi açısından iki şey söyleyebilirim, ben bir Metro çalışanıyım ve şirketimin, ülkemin değerlerine , balıkçılığa, dünya mirasına katkıda bulunması beni heyecanlandırıyor. Daha önemlisi benim beş yaşında bir kızım var. Ben onun yirmi beş yaşında da balık yemesini istiyorum. Çanakkale sardalyası, Bodrum dil balığı, Karadeniz hamsisi yemesini istorujm. Bunları yapabilmek için de balıkçılığın sürdürülebilir olması lazım. Bizim ülkemizin değerlerine sahip çıkıyor, balıkçılıı destekliyor olmamız lazım. Ekiple birlikte çok ciddi bir çalışma gerçekleştirdik. Kooperatiflerde ve hali hazırda çalıştığımız tedarikçilerimizle görüştük. Kalite güvence, bilgi işlem, kurumsal iletişim ekipleri bu sürecin içerisindeydi. Aslında bugün bu emeğin ödülünü alıyoruz. Onur ve gurur verici bir gün bizim için. Sizler de katıldığınız için teşekkür ederiz.” kaydetti.

Günün sonunda Metro Toptancı Market CEO’su Kubilay Özerkan’ın aplikasyonu uygulamalı olarak göstermesiyle birlikte lansman sona erdi.


Özel Haber / Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER