ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 14.02.2017 Salı 13:45:11

Türkiye'nin dört bir tarafına yayılacak!

Türkiye'nin dört bir tarafına yayılacak!

Ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç, Bodrum’un saklı kalmış lezzetlerini Ekici peynirleriyle yeniden yorumladı.

Türkiye’nin peynircisi Ekici, 60’ıncı yılında, keyifli bir yolculukla Türkiye’nin lezzet hikâyelerini yazmaya başladı. Türkiye’nin dört bir yanındaki lezzetlerle buluşulacak yolculuğun ilk durağı Bodrum oldu. 
 
Türkiye’nin peynir uzmanı Ekici Peynir, ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç’le birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirleri ziyaret edeceği “Lezzet Hikâyeleri” projesi için ilk adımı attı. Kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Ekici’nin Lezzet Hikâyeleri’nin ilk durağı Muğla – Bodrum oldu.
 
Lezzet Hikâyeleri yolculuğuyla 7 bölgeden seçilen 7 şehrin yanı sıra Kıbrıs’taki yerel tarifleri peynirli tatlarla yeniden yorumlayacak olan Ekici, ilk durağı Bodrum’da otların ve mandalinaların ağırlıklı olduğu tariflerle bir lezzet şöleni yaşattı. Ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç tarafından hazırlanan peynirli tarifler Bodrum’a has otlar, sebze ve meyvelerle harmanlanırken; Bodrum’un lezzet hikâyesi de yeniden keşfedildi.
 
Eyüp Kemal Sevinç; Mandalina Soslu Peynir Piyazı, Kereviz Yatağında Otlu Peynir Güzellemeleri, Peynir taraması, Peynirli Bodrum Otlu Beşamel Sos ile Kuzu Etli Ayva Dolması gibi lezzetleri yeniden yorumlayarak geleneksel Osmanlı mutfağını Bodrum’un damak tadına uygun modern dokunuşlarla harmanladı. Sevinç, tarifleri uygulamadan önce Yalıkavak yöresel pazarı ve Ortakent mandalina bahçelerini ziyaret ederek, sebze ve meyvelerini özenle seçti.
 
“Lezzet Hikâyeleri” Minnetimizin Göstergesi

Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, ‘dededen gelen mirasla peynire ve kültürümüze duyulan minnetin göstergesi’ olarak değerlendirdiği “Lezzet Hikâyeleri” projesinin ilk adımını atmaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Öztürk sözlerine şöyle devam etti: “60. Yılımızı gelecek nesillere miras kalacak bir kitapla taçlandırmak istedik. Bunun için ülkemizin saklı kalmış tariflerini ülkemizin peynir zenginliği ile yeniden yorumluyoruz. Bütün bu yolculuğu Lezzet Hikayeleri kitabında derleyerek herkesle paylaşmayı planlıyoruz.”
 
Proje Danışmanı Şef Eyüp Kemal Sevinç ise projenin ilk durağı Bodrum’u “otlar diyarı” olarak tanımladı. “Bölgede öne çıkan Arap saçından tilkişene, baldırandan kaz ayağına birçok farklı ot; ister kavrularak ister haşlanarak pişirilsin her durumda zeytinyağı, sarımsak ve limonla harmanlanıp sofralara sağlık ve zenginlik katıyor. Biz de bu lezzetlerin peynir çeşitleriyle beraber mükemmel uyumunu keşfederek yeni tatlar yakaladık. Peynirin sıcak yemeklerde de farklı bir lezzet şöleni sunduğunu Bodrum’da da deneyimledik ” dedi.
 

DİĞER HABERLER