ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 15.05.2014 Perşembe 14:00:00

Türkiye’nin ilk ve Tek Canlı Besi Hayvan Fuarı

Türkiye’nin ilk ve Tek Canlı Besi Hayvan Fuarı

Anadolu Expo Canlı Besi Hayvan Fuarı

Hayvancılık ve Gıda Teknolojileri sektörüne damgasını vuracak olan ' Anadolu Expo Canlı Besi Hayvanları, Hayvancılık, Et Ve Et Ürünleri İşleme Teknolojileri İhtisas Fuarı 22-25 Mayıs 2014 tarihlerinde hayvancılık ve gıda teknolojileri sektörünün en önemli merkezi İzmir de düzenlenecek…

Türkiye süt üretiminin 1. si canlı hayvan ithalat ve ihracatının kapısı, modern işletmelerin ilk hayata geçirildiği Ege’nin İncisi İzmir`de, son yıllarda Türkiye’nin hayvancılıkta yapmış olduğu atılım ve gelişmeleri Dünyaya tanıtmak ve dünyadaki gelişmeleri Türkiye ile tanıştırmak için “Anadolu Expo Canlı Besi Hayvanları, Hayvancılık Et ve Et Ürünleri İşleme Teknolojileri İhtisas Fuarı” hazırlanmıştır. Anadolu Expo Canlı Hayvan Fuarı gelişen Türk hayvancılığını taçlandıracak ve markalaşan ülkemizin yeni bir değeri olacağına inancımız tamdır.

En Yeni Teknolojiler Bu Fuarda!


Türk Hayvancılık Sektörünün gelişimini engelleyen en önemli sorunların başında; küresel kuraklığın ve hayvan hastalıklarının getirdiği problemler, artan enerji girdileri, artan yem fiyatları, kalifiye işçi sıkıntısı, hayvansal ürünlerin çok düşük fiyatlara alıcı bulması, yetersiz ve verimi düşük damızlık hayvan sayısı gelmektedir. Bu sorunların önemini kavrayıp, başa çıkabilmek adına firmanız için en önemli pazar olacak olan Anadolu Expo Canlı Besi Hayvanları, Hayvancılık, Et Ve Et Ürünleri İşleme Teknolojileri İhtisas Fuarı; hayvan yetiştiricilerinin, gıda teknolojileri üreticilerinin ve sektörün en iyi firmalarının, varlıklarını kamuoyuna duyurma imkânı sağlayacak, prestijini arttıracak ve yeni pazarlar yaratacak.

Canlı hayvan ve Hayvancılık sektörünün en iyi firmalarını bir araya getirecek olan Anadolu Expo Canlı Besi Hayvanları, Hayvancılık, Et Ve Et Ürünleri İşleme Teknolojileri İhtisas Fuarı'nda, geleceğe dönük akılcı yatırımlar yaparak yeni ticari ilişkiler kurduğunuza şahit olacaksınız. Anadolu Expo Canlı Besi Hayvanları, Hayvancılık, Et Ve Et Ürünleri İşleme Teknolojileri İhtisas Fuarı’ nın Hedefi; Hayvancılık ve gıda teknolojileri sektörünün en iyi firmalarının bir arada olmasını, hızla gelişen bu sektörde yeni ürünlerin tanıtılmasını, hayvansal ürünlerin işlenmesine yönelik teknolojileri ihtiyacı olan işletmeler yeni ticari ilişkilerin kurulmasını, pazar payının arttırılmasını ve geleceğe dönük akılcı yatırımların yapılacağı, Türkiye’deki sektörün tek ismi olmayı hedef edinmiştir.

Katılımcılar:

GTHB Hayvancılık Genel Müdürlüğü

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği

Türkiye Kasaplar Federasyonu

Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği

Türkiye Veteriner Hekimler Birliği

Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği

Türkiye Köy Kooperatifleri Merkez Birliği

KONULAR

Vizyon Sürdürülebilir Üretim

Kırmızı Et Üretiminde Türlerin Yer

·         AÇIK ARTIRMA İLE SATIŞ

Türkiye’de ilk kez gerçekleşecek fuarda besi sığırları küçükbaş koyun ve keçiler sergilenecek olup gerçekleştirilecek açık artırmalarda satışa sunulacak.

·         İZMİR BESİ SIĞIRI YARIŞMASI

Besi sığır yarışmasında hedef; bölgelerde gerçekleşen Besi sığır Yarışmaları’nda dereceye girmiş hayvanların katılımıyla Türkiye Şampiyonasını gerçekleştirmektir.

·         KOYUN-KEÇİ GÜZELLİK YARIŞMASI

İzmir Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından Koyun- Keçi Güzellik Yarışması Yapılacaktır.

       Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen “Halk Elinde Islah Projesi” ile ıslah çalışması yapılan Küçükbaş Hayvanlarımız sergilenecek

·         İTHAL BESİ SIĞIRI AÇIK ARTIRMASI

Amerika ve Avrupa’dan, Türkiye’de olmayan besi sığır ırkları SHOW AMAÇLI getirilecektir. İthal sığırlar fuarda sergilendikten sonra açık artırma ile satışa çıkacak.

 Katılımcılar;

·         Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği

·         Türkiye Kasaplar Federasyonu

·         Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği

·         Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği

·         Türkiye Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği

·         Türkiye Köy Kooperatifleri Merkez Birliği

Etin hangi bölgesi nasıl pişirilir ve nasıl servs ediliri anlatan aynı zamanda da ziyaretçilere ikram edilip, et satışının da yapıldığı 3 gün boyunca devam eden etkinliktir.

Etiketler ,

DİĞER HABERLER