ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 01.05.2015 Cuma 06:20:00

UNESCO Gaziantep Mutfağını Ağırladı

UNESCO Gaziantep Mutfağını Ağırladı

Paris UNESCO Genel Merkezi'nde UNESCO 70'inci yıldönümü ve Türk sözlü geleneğinin efsanevi Dede Korkut kitabının bilinen ilk nüshasının bulunmasının 200'üncü yıldönümü nedeniyle…

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO Genel Merkezi'nde düzenlenen konser Uluslararası Türk Akademisi sponsorluğunda gerçekleşti.

Türk edebiyatının başyapıtlarından Dede Korkut destanından esinlenerek hazırlanan programda senfoni orkestraları eşliğinde, Azeri, Kazak, Türk ve Türkmen sanatçılar, ozanlar ve müzisyenler tarafından Türk edebiyat sanatının müzikal sunumu yapıldı.

UNESCO Yaratıcı Şehirler içinde yer almak için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi konserin ardından verilen resepsiyona ev sahipliği yaptı. 1000'den fazla konuğa Gaziantep yöresel mutfağından dolma, sarma, börek, köfte, kebap çeşitleri, Antep baklavası ve Antep fıstığının yer aldığı ikramlar sunuldu.

Ayrıca tatlı sucuklar, şire bastık ve üzüm çeşitlerinin tanıtımı, Gaziantep mutfağı belgeseli ve kentin tanıtım filmlerinin izletildiği etkinlikte, yerel sanatçılar tarafından Antep yöresel müzik dinletisi yapıldı.

Öte yandan Gaziantep’in tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımı için Büyükşehir Belediyesi tarafından stant açıldı. Stantta kenti tanıtan dergi, broşür ve kitapçıklar yer aldı.

Hem Dede Korkut organizasyonunun hem de resepsiyonun ev sahipliği yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e Türkiye’nin UNESCO nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı katkılarından dolayı teşekkür etti.

Etkinliğe, Türkiye UNESCO Ulusal Komisyonu, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan daimi heyetleri, katılımcı ülke büyükelçileri ve çok sayıda davetli katıldı.

DİĞER HABERLER