ETKİNLİKLER

Yayın Tarihi: 26.10.2015 Pazartesi 10:52:01

Unutulan çiçek, sembol oldu!

Unutulan çiçek, sembol oldu!

O da nesli tükenenler arasında yerini almıştı. Ancak dünyanın en prestijli organizasyonuna sembol oldu. Latince adı Paeonia Turcica, dünyanın en önemli organizasyonlarında koruma altına alındı.

O da nesli tükenenler arasında yerini almıştı. Unutulmaya yüz tutan çiçekler arasında kaybolacaktı ki sihirli görüntüsü ve nadide formu ile dünyanın en prestijli organizasyonuna sembol oldu. Latince adı “Paeonia Turcica” olan Şakayık, dünyanın en önemli organizasyonlarından EXPO 2016 Antalya’nın sembol çiçeği olarak koruma altına alındı.

Türkiye’de tespit edilen 12 bin civarında bitki türünün 4 bini sadece ülkemizde yetişen endemik türleri kapsıyor. Antalya’nın çevresini saran Toroslar,endemik ve tıbbi bitkileri en fazla barındıran bölgelerin başında geliyor. Toros Dağları’nda görülen 750 endemik türün 500’ü ise Antalya’da yetişken 200’ü ise sadece Antalya’da bulunuyor. Bu nedenle Antalya, dünyanın bitki hazinesi kenti. Dünyada doğal ortamda 20 türü olan ve 9’u sadece ülkemizde yetişen Şakayık’ın, en büyük gen merkezi ise Türkiye. 23 Nisan 2016’da kapılarını ziyaretçilerine açacak “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO 2016 Antalya’nın, sembol çiçeği seçilen “Şakayık” da endemik bitkiler arasında özel bir yere sahip. Efsanelerin çiçeği: Şakayık latince “Paeonia Turcica” olarak anılan “Şakayık” adını tanrıların doktoru olan Paeon’dan alıyor. Efsaneye göre şakayık yalnız bırakılması gereken bir çiçek ve eğer herhangi bir yere taşınırsa bir süre çiçek vermeyerek cezalandıran bir bitki. Bir kez köklendiğindeyse her sene, yıllarca çiçek açıyor. EXPO 2016 Antalya için Konyaaltı’nın Hisarçandır Köyü, Sarıçınar Mevkii’nde doğal ortamında bulunan 4 hektarlık şakayık alanı koruma altına alındı. Bu alanın, EXPO boyunca yapılacak safari turlarıyla ziyaretçilere gösterilmesi planlanıyor.

[ucluhaber]

DİĞER HABERLER