GÜNDEM

Yayın Tarihi: 24.03.2020 Salı 20:40:16

Açıkta satılan gıdalar virüs taşıyıcısı olabilir mi?

Açıkta satılan gıdalar virüs taşıyıcısı olabilir mi?

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, “Periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdalar, taşıyıcı olabilir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), yiyeceklerin hazırlanması sırasında hijyene dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekerken, uzmanlar da gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulunuyor. Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, “Periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdalar, virüs taşıyıcı olabilir” dedi.

İnsan vücudunun hastalıklarla savaşması için aktif bir bağışıklık sisteminin temel şartlarından biri de güvenli gıda tüketimi. Kaynağı belirsiz gıdalardan uzak duran ve kişisel hijyenini en üst seviye çıkaran kişiler, kendini ve çevresini virüslerden koruyabilir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde etkili olan koronavirüs salgını ile mücadelede, yiyeceklerin hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken hijyen uygulamalarını paylaşarak konunun önemine dikkat çekerken, uzmanlar, virüsün yayılımından korunmak için gıda güvenliği ile ilgili uyarılarda bulunuyor.

“Açıkta satılan gıdalar virüs taşıyıcısı olabilir”

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. U. Tansel Şireli, virüslerin bulaşmasını önlemek için temel hijyen kurallarına uyulması gerektiğinin altını çizerek, periyodik olarak denetime tabi olmayan ambalajsız gıdaların taşıyıcı olabileceği konusunda uyardı.
Hasta bireylerin temasıyla gelen güvenilir olmayan gıdaların taşıyıcı olabileceğine dikkat çeken Şireli, “Dünya Sağlık Örgütü’nün gıdalar için sunduğu önerilere mutlaka uyulması gerekiyor. Açıkta satılan peynir, süt, yoğurt, çiğ et, sebze ve meyveler ile diğer gıdalar için bulaşmayı önleyici temel hijyen tedbirleri uygulanmalıdır. Açıkta satılan ve sağım ve saklama koşulları belli olmayan sokak sütlerinden muhakkak uzak durulmalıdır. Sütler için özellikle ısıl işlem uygulanmış pastörize veya UHT sütler tercih edilmesi gerekiyor” dedi.


 

DİĞER HABERLER