GÜNDEM

Yayın Tarihi: 24.04.2018 Salı 17:55:00

Askerin ölümünün suçlusu kim?

Askerin ölümünün suçlusu kim?

Manisa’da bir askerin hayatını kaybetmesi ve çok sayıda askerin gıda nedeniyle zehirlenmesine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirket sahibi ve askeri personelin de bulunduğu 35 sanık hakim karşısına çıktı.

Manisa 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki yapılan duruşmaya bazı sanıklar ile avukatları katıldı ancak mağdur ve yakınları katılmadı.

İddianamenin okunmasının ardından bazı sanık avukatları, müvekkillerin "suç taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olmak, görevi ihmal" suçundan değil sadece "görevi ihmal suçundan yargılanması için dosyaların ayrılması talebinde bulundu. Mahkemenin talebi reddetmesinin ardından sanıklar savunmalarını yaptı.

Sanıklardan Mutfak Kontrol Teşkilatı Komisyon Başkanı Alper Akyol, üzerine atılı suçları kabul etmediği belirterek askerlerin etkilendiği öne sürülen hindi etinin hangi şartlarda muhafıza edildiğini görmediğini söyledi.

Askerlerin etkilendiği illeri sürülen öğle yemeğinden kendisinin de yediğini ve fiziksel bir şey olmadığını ileri süren Akyol, besin zehirlenmesi olduğunu öğrenince o günkü yemek numunelerini sakladığını beyan etti.

Sanık Aşçı Cezmi Elciz de olay günü gece vardiyasının saat 24.00'te başladığını aktararak "O gün yemekte sunulan hindiler kasaphanenin klimasının önünde duruyordu. Soğuktu. Bir buçuk saat ön hazırlık yaptık sonra hindileri tepsilere koyarak fırına verdik. Pişirdikten sonra hindileri, C.B. ve H.Ş'ye sabah teslim ettik. Teslim ettiğim sırada bana 'Hindileri çok güzel pişirmişsin.' dediler. O gün yemekte ben de yedim ancak o gün kışladan su içmedim. Çünkü kışladan su içince karnım ağrıyordu." beyanında bulundu.

DİĞER HABERLER