GÜNDEM

Yayın Tarihi: 19.05.2020 Salı 04:13:56

Aydın'da erkenci kiraz hasadı başladı

Aydın'da erkenci kiraz hasadı başladı

Aydın Kuşadası Kirazlı mahallesinde sezonun ilk kirazları hasat edilmeye başladı.

40 yıldır Aydın Kuşadası Kirazlı mahallesinde kiraz üretimi yapan ismet Tunç Kiraz üretimiyle ilgili merak edilenleri  şöyle dile getirdi.

Üç kuşaktır çiftçilik yapıyor

Tunç, ''Doğduğumda beri çiftçilik yaparım. Çiftçilik zor ama, üretmek güzel. Severek yapıyoruz. Sevmezsen olmaz zaten. Tarım önemli üç kuşaktan beri tarımın içindeyiz. Üretiyoruz. Kiraz yetiştiriciliği meşakkatli bir iş. Ağaçlar çocuk gibidir. İlgi ister, bakım ister. Gerekli özeni göstermezsen verim alma şansın yoktur'' dedi.

Aşk ile yapacaksın

Sözlerine devam eden Tunç, ''Ağaçların toprak işlemesini, budamasını, sulamasını tam ve eksiksiz yerine getireceksin. Aşk ile yapacaksın. Bu ağaçlar benim çocuklarım. İnanın toprak ve ağaçlar nankör değildir. Bakımını yap, fazlasıyla karşılığını al. Bizim muzdarip olduğumuz konu, ürünler çiftçilerden ucuza alınıyor, ama tüketiciye pahalıya geliyor. Aradaki hakkından fazla alan bu sistemi yok etmek lazım. Üreten biz, çalışan biz, emek harcayan biz, mağdur olan biz. Sizce de bu sistemde bir yanlışlık yok mu? Bu işin devlet kanalıyla düzeltilmesi lazım'' şeklinde konuştu.

Biz devletini ve milletini seven bayrağına ve vatanına aşık insanlarız

Hiçbir sektörde mağdur olup da, o işi yapan olmaz diye konuşan Tunç sözlerine şöyle devam etti: "İnanın başka bir sektörde hem mağdur olup, hem de o işi yapan göremezsiniz. Tarım çiftçilik böyle. Biz devletimizi ve milletimizi seven bayrağına ve vatanına aşık insanlarız. Üretmeyi seviyoruz. Üretmeden olmaz kardeşim. Buradan yetkililerimize de sesleniyorum. Bizlerin yanında dursunlar, bizimle ilgilensinler. Bizleri tüccarın kucağına atmasınlar. Fiyat politikası olsun. Sadece kiraz değil, üretimin her kademesinde çiftçinin yanında olursa ülkemiz kazanır. Halkımız kaliteli ve ucuz ürün tüketir. Maliyetlerimiz çok. Çiftçilere özel bir mazot fiyat politikası uygulanmalı."

Cumhurbaşkanı ve Devlet beyden  yardım istedi

Mazot, gübre ve ilaç girdilerinin fazla olduğunu bu konuda da Devlet büyüklerinden yardım isteyen Tunç, "Buradan Cumhurbaşkanımıza, büyüklerimize ve tüm milletvekillerimize sesleniyorum. Mecliste bu mazot, gübre ve ilaç için bir önerge verin. Bu önemli. Bunu çıkarın çiftçileri ne kadar memnun edeceksiniz görün. Bu çok zor olmasa gerek. Bunu gerçekten bekliyoruz. Biz vatanına, milletine aşık, devletini ve bayrağını canından çok seven insanlarız. Bunu bizim için yapmanızı rica ediyoruz. Üretimin ne kadar önemli olduğunu bu salgın hastalıkta gördük. Bizleri ziyaret ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sesimiz olursanız minnettar olacağız'' dedi. 

DİĞER HABERLER