GÜNDEM

Yayın Tarihi: 29.07.2019 Pazartesi 18:27:37

Bakan Pakdemirli’den müjde

Bakan Pakdemirli’den müjde

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “2019/20 döneminde kimseyi mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Çekirdeksiz kuru üzüm üretici, tüccar ve ihracatçıları ile bir araya gelen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, “Çekirdeksiz kuru üzüm üreticisini 2019/20 sezonunda mağdur etmeyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzümün üretici, tüccar, ihracatçı tüm tarafları, Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen “Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sektör Değerlendirme Toplantısı”nda Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile bir araya geldi.

Üretici üzümüne 10 TL istedi

Toplantıda söz alan Ziraat Odaları Başkanları, üreticinin 2019/20 sezonu için kuru üzüm fiyat beklentisini 10 TL olarak dile getirdiler. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep ise; üreticinin 10 TL fiyat beklentisinin makul olduğunu söyledi.

Pakdemirli: “Üzüm üreticisini mağdur etmeyeceğiz”

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli de, Ege Bölgesi’nin önemli ihraç ürünlerinden çekirdeksiz kuru üzümde 2019/20 sezonunda üreticinin mağdur olmasına izin vermeyeceklerini, üretici ve ihracatçıların taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a arz edeceğini, üreticilere Kurban Bayramı sonrasında güzel mesajlar iletmeyi amaçladıklarını kaydetti.

TMO Genel Müdürü Güldal: “Üzüm ihracatçısı, üretici gibi düşünüyor”

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal da, çekirdeksiz kuru üzüm ihracatçılarının üretici gibi düşünüp hareket ettiğini, bu nedenle Türkiye’nin çok şanslı olduğunun altını çizdi.

TMO olarak, ihtiyaç olması halinde eksper, depo, bütçe olarak piyasaya girmek için hazırlıklarının tam olduğunu dile getiren Güldal, “Üzüm üreticilerimizin mağdur olmaması, tarımda sürdürülebilirliği sağlayan için her türlü altyapı hazırlıklarımız tamamlanmış durumda. Tarım ve Orman Bakanı’nın talimat vermesi halinde piyasa girebilecek konumdayız” şeklinde konuştu.

 

DİĞER HABERLER