GÜNDEM

Yayın Tarihi: 17.05.2020 Pazar 12:33:11

Bakan Pakdemirli'ye soruldu

Bakan Pakdemirli'ye soruldu

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, üreticiyi mağdur eden patates ithalatını ve soğan ihracatına sınırlama getirilmesini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, hasadın yapıldığı bu günlerde üreticiyi mağdur eden patates ithalatını ve soğan ihracatına sınırlama getirilmesini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu. Patates ithalatı yapılması ve ihracatın izne bağlanmasının üreticiyi zora soktuğunu ifade eden Hatimoğulları,. “Üreticiye soğan ihracatı için de sadece 3 günlüğüne izin verilmiş, müracaatların firma başına toplamda 250 tonu geçmemek üzere alınmasına karar verilmesine rağmen, bu karar firma başına 106 ton olarak uygulanmıştır. Bu nedenle çok sayıda firma elindeki ürünü ihraç edememiştir ve maalesef tonlarca soğan çürümektedir” dedi.

“Üretici lehine önlem alacak mısınız?”

Hasat zamanı izin verilen patates ithalatına yönelik önlemler alınıp alınmayacağını soran Hatimoğulları, şu soruları ekledi:
  • Soğandaki ihracat sınırlaması kaldırılacak mıdır?
  • Üreticinin elindeki uzun süre depolanamayacak olan kısa gün soğanları için tedbir alınacak mıdır?
  • Zor şartlarda üretmeye çalışan çiftçinin yüksek girdi maliyetleri yükünü hafifletmek üzere çalışmalarınız var mıdır?
  • Kota sınırlamasına takılmaksızın ihracatın önünün açılması ve patates/soğan ithalatının kısıtlanması için adımlar atılacak mıdır?
  • Suriye'nin almadığı çürük patatesler Türkiye'de satıldı mı?
  • Hatay Reyhanlı’da kurulmuş bir şirketin, Suriye’ye satılmak üzere Mısır’dan ithal ettiği patateslerin çürüme göstermesinden dolayı iç pazarda satışına izin verildiği iddiası doğru mudur?
  • Bu iddia doğru ise; Suriye’nin almadığı çürük patateslerin Türkiye’ye satışına nasıl izin verilebilmiştir? 

DİĞER HABERLER