GÜNDEM

Yayın Tarihi: 18.12.2019 Çarşamba 09:54:38

Bakandan gıda terörüne destek talebi

Bakandan gıda terörüne destek talebi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, taklit ve tağşişte cezaların yeterli olmadığını belirtip yeni cezalar için vekillerden yardım istedi.

Tarım ve Orman bakanlığının 2020 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Pakdemirli, "Burada tüm meclisin yardımına ihtiyacımız var. Gıdada taklit ve tağşişte her şey yasak ancak cezalar yeterli gelmiyor. Taklit ve tağşişi yapanlar bu cezai müeyyidelerde kanunun arkasından dolaşıyorlar, buradaki müeyyideleri hep birlikte önümüzdeki günlerde, inşallah ocağın ilk günlerinde artırıyor olmamız lazım" dedi.

İthalat şimdilik yok
Et ithalatıyla ilgili muhalefet vekillerinin sorularına yanıt veren Pakdemirli, "2018'de 3 bin 600 ton Sırbistan'dan et ithal etmişiz, 2019'da 428 ton. 1 milyon ton et üretilen, et yenilen bir ülkede karşılıklı tavizlerin değiştiği, ticari anlaşmaların olduğu bir ülkede, Ticaret Bakanlığı'nın da yapmış olduğu bazı anlaşmalar varken devletin ali menfaatlerini kenara mı atacaktık? Sudan'dan et ithalatına bir iznimiz yok, bunu da şimdilik 2020'de düşünmüyoruz. 2021'de bu konuyu tekrar konuşalım" diye konuştu. Pakdemirli, kenevirle ilgili de, bu yıl bin dekar kenevir ekildiğini belirtti.

DİĞER HABERLER