GÜNDEM

Yayın Tarihi: 27.08.2018 Pazartesi 11:20:00

Bayram sonrası şarbon paniği!

Bayram sonrası şarbon paniği!

Kurban etlerinden yiyen bazı kişilerin ellerinde oluşan lezyonlar nedeniyle hastanelere başvurmaları, şarbon şüphesi nedeniyle yetkilileri harekete geçirdi.

Şarbon nedir?

Başta koyun ve sığırlar olmak üzere birçok hayvanda görülen, ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır. Bulaşıcılığı yüksektir, deri ya da mukoza yoluyla insanlara da bulaşır. Bulaştığı yerde kara bir çıban oluşturarak belirti gösterir. Kesin sonuç için kan tahlili yapılması gerekir.

Bu hastalık insanlarda deri, akciğer ve bağırsak olmak üzere 3 farklı şekilde kendini gösterebilir.

Mikrobun en önemli özelliği zorlu fiziksel ve kimyasal çevre koşullara son derece dayanıklı “spor” denilen yapılar oluşturmasıdır. Bakterinin kendisi yüksek ısıda kolayca öldüğü halde, bu sporlar zorlu koşullarda on yıllarca hayatta kalabilmektedir.

Şarbon nasıl bulaşır?

Hayvanlarda sindirim, solunum ya da derideki çizik, sıyrık ve yaralar yoluyla mikrobun vücuda girmesi sonucu oluşan hastalık, hayvanlardan insanlara da enfekte olmuş hayvan etinin tüketilmesi ya da hastalıklı hayvanlarla direkt temas edilmesi halinde bulaşabilir.

Trabzon’da şarbon tespit edildi mi?

Trabzon’da kurban etinden yiyen bazı kişilerin ellerinde oluşan levyonlar nedeniyle hastanelere başvurmaları yetkilileri harekete geçirdi.

Akçaabat ilçesine bağlı Çolaklı Mahallesinde kestikleri kurban etinden yiyen bazı kişiler ellerinde çıkan yaralar (lezyon) nedeniyle hastaneye başvurdu.

Burada tedavileri yapılarak kan örnekleri alınan kişilerin tahlillerinde herhangi bir “şarbon” tehlikesine rastlanılmadığı öğrenilirken bu kişilerden tedbir amaçlı alınan kan örneklerinin kesin sonucu için Ankara’daki Hıfzıssıhha Merkezine gönderildiği belirtildi.

Sağlık Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili olarak hastanelere başvuran bazı kişilerin ellerinde lezyonlar oluştuğunu ve bu kişilerden kan numuneleri alınarak kesin sonuç için Ankara’daki Hıfzıssıhha Merkezine gönderildiğini belirttiler. Yetkililer, hastanelere başvuranların ayakta tedavisi yapılarak evlerine gönderildiğini kan örneklerinin de tedbir amaçlı alınarak Hıfzıssıhha Merkezine gönderildiğini ve şuan itibariyle de endişe edilecek bir durumun olmadığını ilk bulguların ise negatif olarak belirlendiğini ifade ettiler.

Trabzon İl Tarım Müdürü Cahit Gülbay ise, bölgeden alınan numunelerde sonuçların olumsuz çıktığı belirterek, “Akçaabat ilçesinde elinde yara çıkan vatandaşlar Sağlık Müdürlüğü ile irtibata geçtiler. Konu bize de intikal edince bölgede şarbon ile ilgili gereken çalışmaları yaptık. Alınan numunelerde sonuç olumsuz çıktı. Biz zaten vatandaşlarımızı her zaman şarbon tehlikesine karşı uyarıyoruz. En ufak bir olayda bile vatandaşlarımızın hastanelere giderek gereken tahlilleri yaptırmasını istiyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER