GÜNDEM

Yayın Tarihi: 05.04.2020 Pazar 14:59:18

Bilim Kurulu üyesinden musluk suyu önerisi

Bilim Kurulu üyesinden musluk suyu önerisi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsle ilgili merak edilenleri yanıtladı. Damacana yerine musluk suyu öneren Özlü, dışarıdan alınan ekmeğin fırında hafifçe ısıtılmasının virüsün varsa kalıntısını da yok edeceğini söyledi.Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’in sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Tevfik Özlü, koronavirüsle ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.

Koronavirüs kıyafetten bulaşır mı?
Koronavirüsün deriden ya da ciltten bulaşmayacağını söyleyen Prof.Özlü, kıyafet konusunda şöyle dedi:
“Deriden bulaşmaz, ciltten bulaşmaz ama kıyafette bir süre bulaştırıcı kalabilir. Kıyafetinizi elinize dokundurursanız, sonra elinizi gözünüze, burnunuza, ağzınıza sürerseniz o şekilde bulaşabilir. Kıyafet normalde öyle bulaştığına dair ihtimal düşük ama birisi konuşurken, hapşırırken, öksürürken sizin üstünüze sıçrayabilir, siz de elinizle oraya dokunabilirsiniz, sonra elinizi ağzınıza, burnunuza, gözünüze götürmezseniz ve elinizi yıkarsanız sorun olmaz. Eve gelince o dış kıyafeti balkona asmak veya yıkamak yeterli.”

Ekmek tartışması: Evde mi yapılmalı, hazır mı alınmalı?
“Ben ekmeğimi kendim yapıyorum. Alınabilir. Poşete koyarken de insanlar onu eliyle koyuyor, çok güvenli olmayabilir. Sadece şunu söyleyebilirim, ekmekten bulaşması zor bir ihtimal. Çok bulaşacak bir şey değil.''

‘Fırına koyup hafifçe bekletmek, virüsün varsa bile kalıntısı onu yok etmiş olursunuz’
Ama mesela ekmeği getirince fırına koyup bir miktar böyle hafifçe bir sıcak havada bekletmek, fırın sıcaklığında hafifçe geçirmek 3-5 dakika yeterli, virüsün varsa bile bir kalıntısı düşük bir ihtimal de olsa onu yok etmiş olursunuz. Ekmek sıcak daha da güzel yenir. Fırında hafifçe biraz bekletip ısıtmak güvenli olabilir. Öyle bir tedbir herkesin işine yarayabilir.”

Kasaptan alınan etten bulaşır mı?
O etten geçmesi için şöyle olması lazım; o eti daha önce doğrayan, kesen veya saran kişinin hasta olması lazım. O ete sizin dokunmanız lazım, sonra onu elinize gözünüze götürmeniz lazım. Bir sürü ihtimal, düşük bir ihtimal. Olma ihtimali düşük ama yine de öyle bir durum olabilir, elinizi yıkamanız lazım, ete dokunduktan sonra elinizi suyla sabunla yıkayın. Eti pişirdikten sonra zaten sorun kalmıyor.

Sebze ve meyvede neye dikkat edilmeli?
Sebzeyi, meyveyi çeşmede tazyikli su altında yıkamanız yeterli.

Damacana mı musluk suyu mu?
“Musluk suyu… Damacana da alabilirsiniz ama bildiğiniz, güvenli, el değmeden doldurulmuş tesislerden gelenler güvenlidir ama böyle merdiven altlarında elle doldurmalar yapılabiliyor, öyle şeyler olmaması lazım.

Standartlara uygunsa o şekilde olabilir
Suyla bulaştığına dair bir bilgi yok. Suyla bulaşma hakkında kanıt yok. Ama damacanaların temizlenmiş olduğundan emin olmamız lazım. Ruhsatlı firmalar buna çok dikkat ediyorlar. Onlar güvenlidir diye düşünüyorum.”

‘Musluk suyu kullanılabilir’
Musluk suyu bizde içilebiliyor, testleri yapılıyor bütün illerde, musluk suyu da kullanılabilir, ikisi de kullanılabilir.” 

DİĞER HABERLER