GÜNDEM

Yayın Tarihi: 05.04.2020 Pazar 14:52:21

Damacanada korkutan korona virüs iddiası: Tam 72 saat boyunca...

Damacanada korkutan korona virüs iddiası: Tam 72 saat boyunca...

Uzmanlar corona virüs pandemisine karşı alınan önlemlerin ne kadar önemli olduğu konusunda uyarılarda bulundu. Bunun dışında virüsün, ellerin ağıza, buruna ve göze temas etmesiyle de bulaştığı söylendi. Bir diğer bulaşma yolunun da damacanalardan olduğu ortaya çıktı. Damacana getiren satıcı malzemenin üzerine corona virüs bulaştırmışsa kapma riskinizin olduğu iddia edildi. Peki corona virüs yüzeylerde ne kadar süre kalıyor? Koronavirüsün plastiklerde yaşama süresi nedir? İşte cevabı...Bazen hastaların solunum damlacıklarıyla kirlenmiş yüzeylere dokunduktan sonra da ellerin ağız, burun ve göze götürülmesiyle de bulaşabilir. Ancak size damacana su veren satıcı bu malzemelerin yüzeyini hastalıkla kirletmişse, sizin eliniz de kirleneceği için ağız, burun ve gözünüze dokunursanız virüs bulaşabilir.

Plastikte ve paslanmaz yüzeylerde yeni koronavirüsün kalma süresi 72 saat. Odanın sıcaklığı, nem durumu bu durumu etkiliyor fakat yine de ortalama süre üç gün... Dolayısıyla bu süre içinde virüsle hep iç içe oluyorsunuz..

Kartonda 24 saat, plastik yüzeyde iki-üç gün tehlike saçıyor
Koronavirüsün ortaya çıkmasıyla beraber birçok kişi virüsten korunmanın yollarını araştırıyor. Merak edilen bir başka soru da corona virüsün yüzeylerde ne kadar süre yaşadığı... Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüsün yapıştığı yüzeye göre ömrünün değiştiği, ayrıca havada da birkaç saat yaşadığı ortaya çıktı. Hapşırıkla birlikte yayılan damlacıklar üç saate kadar havada asılı kalıyor. Kartonda 24 saat, plastik yüzeyde iki-üç gün tehlike saçıyor.

Üç saate kadar havada kalabiliyor
Amerikan New England Journal of Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre COVID-19, bakır yüzeylerde dört saate, plastik ve çelikte iki-üç güne, karton üzerinde de 24 saate kadar yaşıyor. Ayrıca insan hapşırdığında aerosol gibi havaya yayılan damlacıklar da üç saate kadar havada kalabiliyor. Bu da hastalığın niye bu kadar bulaşıcı olduğuna işaret ediyor. ABD'de yapılan kapsamlı araştırma, Ulusal Sağlık Enstitüleri, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri, UCLA ile Princeton Üniversitesi uzmanları tarafından yürütüldü. Uzmanlar, enfekte olmuş bir kişiden aldıkları COVID-19 virüsünü gündelik hayatta kullanılan çeşitli yüzeylere aktararak dayanma süresini ölçtü.

Başlıca önlemler
Araştırmacılar, bu çalışma sonucunda genel olarak COVID-19 virüsünden korunmak için yapılan uyarıları teyit etti. Buna göre hastalığın bulaştığı kişilerle temas edilmemeli. Göz, burun ve ağza dokunulmamalı. Yeni tip koronavirüs teşhisi konmuşsa evde kalınmalı. Öksürürken mendille ağız kapatılmalı. Daha sonra bu mendil çöpe atılmalı. Sıkça dokunulan yüzeyler ev temizliğinde kullanılan malzemelerle temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli.
 

DİĞER HABERLER