GÜNDEM

Yayın Tarihi: 28.09.2017 Perşembe 18:15:00

FAO ve Unilever’den işbirliği!

FAO ve Unilever’den işbirliği!

FAO, ülkelerin gıda israfı ve iklim değişimi ile mücadele çalışmalarına yardımcı olmak için Unilever ile işbirliğine yapıyor.

FAO, ülkelerin gıda israfı ve iklim değişimi ile mücadele çalışmalarına yardımcı olmak için Unilever ile işbirliğine gidiyor. Bu yenilikçi stratejik işbirliği, Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri kapsamında gerçekleştiriliyor.

FAO Genel Direktörü José Graziano da Silva ile Unilever CEO’du ve Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri Savunucusu Paul Polman, 19 Eylül’de New York’ta gerçekleşen BM Genel Kurulu kapsamında, gıdaya erişimi iyileştirmek ve sürdürülebilir tarımı teşvik etmek için Niyet Mektubu imzaladı.

FAO’nun New York ofisinde Polman ile bir araya gelen Graziano da Silva şu açıklamayı yaptı:

“FAO, Unilever ile işbirliği yapmaktan oldukça memnun. 2030 Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri’nin başarısı için özveri ve harekete geçmek gerekiyor. Bu birlik ile, çiftçi ailelerin yaşamlarını olumlu etkileyebilme ve daha sürdürülebilir üretim ve tüketime yönelme olanağına sahip olacağız.”

FAO Genel Direktörü, Unilever CEO’sunu ileri seviye diyaloğu sürdürmek amacıyla FAO’nun Roma’daki sonraki toplantısına davet etti.

Gıda israfı, iklim değişimi ve diğer hedefleri

FAO ve Unilever arasındaki işbirliği, 5 stratejik müdahale başlığının izlenmesi için gerçekleştirildi. Bu işbirliği dijital yeniliği, küçük ölçekli çiftçiler için toprak yönetimi ve toparlanmayı, iklim değimini, gıda kaybını ve israfını kapsıyor.

Latin Amerika’dan başlayarak dünyadaki tüm ülkeleri kapsayacak olan birlik, aynı zamanda FAO’nun temel Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri’nin başarılması için Özel Sektörle yapılan Ortaklık Stratejisi’nin bir parçası.

FAO şimdiden her gün kişi başına 1 kilogram gıdanın kaybedildiği Arjantin’de Unilever ile ortak çalışma yaptı. Bu, daha geniş çapta uygulama için küresel bir girişim olarak örnek teşkil ediyor.

2025 itibariyle gıda israfını yarı yarıya azaltma sözü veren Unilever, devlet yönetimlerini, sivil toplumu ve özel sektörü kapsayan farkındalık arttırma kampanyaları yoluyla gıda kayıp ve israflarını azaltmak için FAO ile birlikte çalışmayı kabul etti.

İklim değişimi ve tarım

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) Taraflar Konsferansı (COP) bağlamında, iklim değişimi alanında da ortak savunma platformları oluşturulacak. FAO ve Unilever iklim değişimi ve tarımla ilgili tartışmaların ilerletilmesi çalışmalarını destekleyecek.

Unilever’in sürdürülebilir tarıma yönelik ve bilginin dağıtımına, mobil teknolojiyle sunulan işlem ve tavsiye hizmetlerine odaklanan dijital stratejisi FAO’nun kırsal bölgelerdeki geliri arttırma vizyonuyla paralel. Bu strateji aynı zamanda küçük toprak sahibi çiftçilere ve çiftçi ailelere ulaşmak için nasıl inovatif dijital çözümler geliştirileceğini ortak bir şekilde araştırmak için de iyi bir fırsat.

DİĞER HABERLER