GÜNDEM

Yayın Tarihi: 22.06.2018 Cuma 16:40:00

Gıda analizleri buraya emanet

Gıda analizleri buraya emanet

Gıda maddeleri üzerinde her türlü analizin yapılarak sektörü destekleyen, 2018 yılı içerisinde 942 numune analizi yapılan Samsun Ticaret Borsası Gıda Kontrol Laboratuvarı’nda, kapasite artışına gidilmesi hedefleniyor.

Samsun Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı’nda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak ‘Kontrol Laboratuvarlarının Kuruluş, Görev, Yetki ve Sorumlulukları ile Çalışma Usul ve Esaslarının Belirlenmesine Dair Yönetmelik’ kapsamında, gıda maddelerinde fiziksel, kimyasal, ağır metal ve mikotoksin analizleri yapılıyor.

Borsa Başkanı Sinan Çakır, modernizasyondan yeni analizlerin akreditasyon sürecin başlatılmasına kadar çalışmalar yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Samsun Ticaret Borsası Genel Müdürü Ahmet Ali Yazıcı, “Laboratuvarda 2018 yılının ilk yarısında ihracat, ithalat ve özel istek numuneleri dahil 942 analiz yapılmış.

Samsun fındık ihracatının ve buğday ithalatının fazla olduğu bir nokta, buna bağlı olarak da laboratuvara en fazla gelen numuneler ihraç edilen fındık ve ithal edilen buğday numuneleridir. Laboratuvarımızın analiz verilerine bakıldığında ihracat fındık numunesinde Aftakoksin, ithalat edilen buğday numunesinde ise mikotoksin ve ağır metal analizleri öne çıkmaktadır” diye konuştu.

Laboratuvar Sorumlusu Gıda mühendisi Faruk Ünyeli, “Laboratuvarımızda Aflatoksin, Okratoksin A, Zearalenon, Deoksinivalenol, Fumonisin gibi mikotoksin analizleri, kurşun ve kadmiyum gibi ağır metal analizleri, rutubet, protein ve kül gibi temel kimyasal analizler akredite, yani uluslararası geçerliliği olan analizler olarak gerçekleştiriliyor.

Mikotoksinler, bazı küfler tarafından üretilen bir toksik bir maddelerdir. Mikotoksinler kuru yemişlerde, kurutulmuş meyvelerde, buğday, arpa, pirinç gibi tahıllarda, mısırda, kırmızıbiber gibi baharatlarda bulunur. Laboratuvarımız, müşteri memnuniyetini esas alan kalite politikasıyla en doğru ve güvenilir analizleri hedeflemektedir.

Müşteri şikâyetleri ve görüşleri laboratuvarımız tarafından bir geliştirme ve iyileştirme fırsatı olarak görülmekte ve bu şekilde değerlendirmeye alınmaktadır. Müşterilerimize ait gizli bilgilerin ve ticari sırların korunması laboratuvar yönetimimiz tarafından güvence altına alınmıştır. Laboratuvarımız eğitimli, yetkin ve dinamik kadrosuyla kalitesini ve analiz çeşitliliğini sürekli arttırarak sektöründe öncü olmayı kendine hedef belirlemiştir” şeklinde konuştu.

DİĞER HABERLER