GÜNDEM

Yayın Tarihi: 20.04.2018 Cuma 10:10:00

Gıda güvenliğiyle ilgili korkunç veriler!

Gıda güvenliğiyle ilgili korkunç veriler!

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, halk sağlığı açısından korkunç verilerin ortaya çıktığı ve araştırma sonuçlarını halktan gizlediğine ilişkin iddiaları Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi ile Sağlık Bakanlığı’nın, 2011-2016 yılları arasında halk sağlığı açısından korkunç verilerin ortaya çıktığı ve araştırma sonuçlarını halktan gizlediğine ilişkin iddiaları Başbakan Binali Yıldırım’a sordu.

Yanıt ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlık yanıtında, gıdalardaki her türlü denetimin gerçekleştirildiği belirtildi. Denetimlerin de mevzuata göre düzenlendiği aktarılan yanıtta hastalıklı çıkan ürünlerin de Türkiye’ye iade edilmediği belirtildi.

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner,  Sağlık Bakanlığı’nın yaptırdığı çalışma ile ortaya çıkan sonuçların, örneklerin alındığı bölgelerde yaşayan yurttaşlarımız açısından ciddi sağlık tehdidi ile karşı karşıya olduklarını ortaya koyduğunu ifade etti.

CHP Milletvekili Cihaner, 2011-2016 yılları arasında “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” isimli bir araştırmanın Sağlık Bakanlığı tarafından yürütüldüğüne vurgu yaparak, kanser vakalarında çevre kirliliğinin rolüne ilişkin yapılan bu çalışmanın sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmadığını dile getirdi.

Cihaner, Başbakan Yıldırım’a “Söz konusu çalışmanın bakanlık eliyle mi yürütüldüğünü, çalışma içerisinde hangi üniversitelerin yer aldığını ve çalışmanın hangi tarihte tamamlandığını. Yapılan araştırma sonuçlarının halktan gizlenme gerekçelerini, araştırma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

DİĞER HABERLER