GÜNDEM

Yayın Tarihi: 23.04.2020 Perşembe 22:40:55

Gıda Mühendisi ne iş yapar?

Gıda Mühendisi ne iş yapar?

Gıdaların uygun bir şekilde paketlenmesi, üretilmesi ve ulaştırılması konularında yönetim sağlayan gıda mühendisleri, üretim, satış, pazarlama, satın alma gibi birçok alanda çalışma imkanı bulmaktadır. İşte ürünün üretiminden sofraya kadarki tüm sürecini takip eden gıda mühendisliği nedir, neler yapar ve nasıl olur sorularının cevapları.

Gıda güvenliği standartlarının ve hijyen koşullarının yerine getirilmesini ve kamuoyunu aydınlatmayı sağlayan gıda mühendisliği, yeni ürün fikirleri geliştirmekle de ilgilenmektedir. Gıdaların uygun bir şekilde üretilmesi, paketlenmesi ve nakledilmesinden sorumlu olan gıda mühendisleri, iş imkanları konusunda son derece şanslı olmaktadır.

Gıda Mühendislerinin görevi nedir?

Gıdanın üretim aşamasından sofraya ulaşana kadar geçirdiği tüm süreçlerin takibi yapan mühendislik alanıdır. Çalışılan kurum ve ortama göre gıda mühendisliği görevleri değişmektedir. İnsanların sağlığına uygun ve hiçbir sağlık tehdidi bulunmayan gıdalar üreten gıda mühendisliği, gıda ham maddeler üzerinde analiz ve değerlendirmeler yapmaktadır. Gıda atıklarını geri dönüşüm ile tekrar gıdaya çevirmek de görevleri arasındadır. Sürekli kendini yenileyen ve gelişim gösteren gıda mühendisliği, yeni düzenlemeler başlatmaktadır. 

Gıda Mühendisi ne iş yapar?

Fabrikalar başta olmak üzere gıda ürünlerinin bulunduğu her yerde çalışabilen gıda mühendisi, laboratuvar analizlerinde, depolarda kalite kontrolde, satın almada, ofislerde satış ve pazarlama, üretim planlama alanlarında çalışabilmektedir. Gıda mühendisinin çalışacağı ortam genel olarak sakin ve temiz olmaktadır. Gıda mühendisleri iş bulma konusunda zorluk yaşamamakta ve birçok iş imkanı ile karşılaşmaktadır.

Özel ve kamu sektöründe iş bulabilen gıda mühendisi, üretim sürecine son derece hakimdir. Kriz durumlarında hızlı ve doğru kararlar veren gıda mühendisinin iletişim yönü oldukça kuvvetlidir. Gıda mühendisi kendisinden talep edilmesi halinde ham maddelerin üretim süreçlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Mühendislik bilgisi ile birlikte teknik bir idareci olma vasfını da taşıyan gıda mühendisi, hızlı bir şekilde iş bulabilmektedir.

Gıda Mühendisi nasıl olunur?

Gıda mühendisi olmak isteyen biri, üniversitelerin Gıda Mühendisliği programını tamamlamalıdır. Gıda sektöründe iş bulmanın kolaylaşması ile birlikte gıda mühendisi olmak isteyenlerin sayısında artış yaşanmaktadır. Süt ve Et Ürünleri Teknolojisi, Gıda Kimyası, Mikrobiyoloji gibi derslerin yanı sıra Meyve ve Sebze Teknolojisi dersleri de görülmektedir.

 

DİĞER HABERLER