GÜNDEM

Yayın Tarihi: 02.06.2020 Salı 15:23:39

Gıda sektöründe yeni normal kavramı

Gıda sektöründe yeni normal kavramı

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan Durmuş, Bursada Bugün'e, gıda sektöründe normalleşmeye dair adımları ve sektördeki yeni normal kavramına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Pandemi üretim, hizmet gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmeleri farklı yönleriyle etkiliyor. Normalleşmeye başladığımız bu günlerde özellikle kafeler ve restoranların yeniden açılmasıyla kafamızdaki soru işaretleri giderek artıyor. TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Serkan Durmuş, gıda sektöründeki yeni normal kavramına değinerek, "Yeni tüketim alışkanlıkları ve insanların tüketim noktasındaki hassasiyetleri bir kez daha gözler önüne serilmekte" dedi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Yeni normal bildiğimiz süreçten çok farklı

"Pandemi süreciyle birlikte normale doğru dönüyoruz ancak bu yeni normal bildiğimiz süreçten çok daha farklı olacak" diyen Durmuş, "Bunu yaşamımızın her noktasında görüyoruz. Özellikle bu yeni normal içerisine restoranların, marketlerin ve alışveriş merkezlerinin açılması ile beraber yeni tüketim alışkanlıkları ve insanların tüketim noktasındaki hassasiyetleri bir kez daha gözler önüne serilmekte" şeklinde konuştu.

Denetim yeniden gündeme gelecek

Serkan Durmuş, normalleşme adımları atılırken, yapılacak denetimlerin önemine şu sözlerle vurgu yaptı: "Tabii ki sosyal izolasyonu sağlamak adına, sosyal alanda daha az insanla hizmetler verilecek bununla alakalı hijyen ve altyapı kuralları tamamen oturtulacak ama burada denetimin ağır bir şekilde yapılabilmesi önemli. Önümüzdeki günlerde ülkemizde en çok konuşulan konu bu denetimler olacaktır."

Ambalajlı, tek kullanımlık ve kişiye özel ürünler kullanılacak

Alışkanlıklarımızın hızla değiştiğini belirten Durmuş, "Tüketim ve hizmet alanlarında acaba hijyen ve sanitasyon kuralları tamamen yapılabilecek mi bu kurallara, kaidelere iş yerleri ve vatandaşlar uyuyabilecek mi gibi konular bizim yakından takip edeceğimiz konuların başında geliyor. Tabii ki ambalajlı gıdaların ve bu noktadaki alışverişler şeklimizin değiştiğini şu anda gelmek mümkün önümüzdeki günlerde bu değişim daha da fazlalaşacak çünkü açıkta satılan etiketsiz ürünlerin yerine artık ambalajlı, tek kullanımlık ve kişiye özel ürünler alacak. Bu süreç bize aslında bir noktada gıda tüketim noktasına tekrar bir yeniliğin ortaya çıktığı bir alan olacak gibi duruyor" diyerek sözlerine son verdi. 

DİĞER HABERLER