GÜNDEM

Yayın Tarihi: 23.11.2017 Perşembe 09:45:00

Gıda trendleri için çok farklı öngörüler!

Gıda trendleri için çok farklı öngörüler!

Geleceğin gıda trendlerini açıklayan Besin Fütüroloğu Dr. Morgaine Gaye, tükettiğimiz gıdaların önümüzdeki yıldan itibaren şekil ve renk değiştireceğini söyledi.

Geleceğin gıda trendlerini açıklayan Besin Fütüroloğu Dr. Morgaine Gaye, tükettiğimiz gıdaların önümüzdeki yıldan itibaren şekil ve renk değiştireceğini söyledi. Gıdaların beyazdan daha koyu renklere evrileceğini bildiren Gaye, “Henüz gıda kurulundan onay almadı ancak toprak çorbası gelecekte içilecek” öngörüsünde bulundu.

Sert kabuklu yemiş, kuru meyve, sebze ve kuru yemiş sektörünü “Birlikten Kuvvet Doğar” temasıyla tek çatı altında buluşturan NFV EXCO Dried, ikinci gününde gıda sektörünün gelecek bilimcisi Dr. Morgaine Gaye’ı ağırladı.

Tüketicilerin gıdada sürpriz beklentisi

Öngörüleriyle atıştırmalık sektörüne ve dünyanın en önde gelen çok uluslu şirketlerine yol gösteren Morgaine Gaye, “Atıştırmalıkların Geleceği” başlıklı sunumunda, tüketicilerin jeopolitik koşullarda gıdaya dair algılarını, kültürel değişimlerin ve modanın tüketim alışkanlıklarını ne yönde etkilediğini aktardı, sektörün ve tüketicilerin gelecekte karşılaşacakları trendleri paylaştı.

Tüketilen gıdaların insanların kimliğini belirlediğini belirten Gaye, yemek ve atıştırmalık trendlerinin gelecek 10 yılda tamamen değişeceğini söyledi. Raflarda yer alan gıdaların başta ambalajları olmak üzere, şekilleri ve üzerindeki yazılarla tüketici tarafında algıyı belirlediğinin altını çizen Gaye, “Tüketiciler artık hem göze hem midesine hitap eden ürünleri tüketmek istiyor. İsterse dünyanın en güzel kuru yemişi ya da çikolatası olsun, paketi, paketin üzerindeki yazı karakteri, tasarımı göze hitap etmiyorsa, tüketiciler bir daha görmek, tatmak istemiyor.

Tüketiciler, internetin, sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle gıdalarda sürpriz unsuru görmek istiyor. Ürünlerde farklı şekiller, süslemeler, sunumlar görmek istiyor. Çanak gibi görünen kurabiyeler, parmağa takılan bisküviler, içinde farklı tatların bulunduğu kuruyemiş barları, yenilebilir kaplar hayatımıza girmeye başladı. Önümüzdeki yıllarda bu ürünleri daha fazla görmeye başlayacağız” dedi.

“Gelecekte toprak çorbası içilecek"

Gıdaların beyazlıktan uzaklaşıp, daha koyu renkli alanlara yöneleceğini vurgulayan Morgaine Gaye, “Tüketiciler tasarım ve lezzetin ötesinde artık ne tükettiğini, kendisine katkısını sorguluyor. Gezegene de faydası olabilecek ürünler istiyor. Doğaya, doğallığa dönmek istiyoruz. İlk başta biraz garipsense de önümüzdeki yıldan itibaren siyah renkli yiyecekler trend olmaya başlayacak. Siyah renkli dondurma, susam, ekmek, pirinç gibi ürünler yeni trend olacak. Henüz gıda kurulundan onay almadı ancak toprak çorbası gelecekte içilecek” öngörüsünde bulundu.

Gıda atıklarına moda dokunuşu!

Sunumunda, önümüzdeki 10 yılda, bugün adı duyulmayan meyvelerin daha fazla tüketileceğini, pestilin görünürlüğünün ve tüketiminin artacağını da bildiren Gaye; “Pestil, modanın da vazgeçilmezi olacak. Ayakkabıda, çantada pestilin yer aldığı ürünler hayatımıza girecek. Moda, tüketimi gerçekleşmeden çöpe giden gıda ürünlerine de el atacak. Gelecekte atıklar elden geçirilerek tekrar hayat bulacak. Örneğin ananas yapraklarından deri ürünler tüketicilerin beğenisine sunulacak” dedi.

Bugün kuruyemiş ve kuru meyve kadar popüler olan ürünlere çevresel anlamda faydası olan yosunun da ekleneceğini belirten Dr. Morgaine Gaye, “Daha düşük glisemik indekse sahip ürünlere yönelim var. Deniz yosunu başta olmak üzere pek çok mantar ürünü çok popüler olacak” dedi.

Konuşmasında atıştırmalık pazarının yaş hedefini değiştirdiğine de değinen Gaye, “Hepimizin takip ettiği üzere yeni nesil ilk olarak yiyeceği gıdanın içeriğine bakıyor. Sonra sosyal mecrada paylaşıyor. Bu alışkanlık, 30 yaş ve üzerini de etkiledi. Artık orta yaş ve üzerindeki tüketiciler de çocuk ya da gençken odasında yer alan eşyaları hatırlatan yiyecekleri tüketmek istiyor. Önümüzdeki yıl eşya tasarımına sahip gıda ürünlerini daha fazla göreceğiz” açıklamasını yaptı.

“Muz gibi soyulabilen dondurma uzak değil”

Süt olmayan ancak süt gibi tüketilecek ürünlerin de market raflarında yer almaya başlayacağını kaydeden Morgaine Gaye, şu öngörülerde bulundu:

“Yenilikler daha hızlı bir şekilde tüketicilerle buluşacak. Tüketiciler kaju ve badem sütünü tüketmeye başlayacak. Badem, kefir, yaban mersini daha popüler olacak. Önümüzdeki yıllarda daha fazla Hindistan cevizli ürünler göreceğiz. Herkesin tüketebileceği ürün sayısının artacağı gelecekte, muz gibi soyulabilen dondurmayla bile karşılaşacağız.”

DİĞER HABERLER