GÜNDEM

Yayın Tarihi: 03.04.2020 Cuma 19:41:01

Günde en az 2 şişe maden suyu için

Günde en az 2 şişe maden suyu için

Coronavirüs vakasından dolayı beslenmemize çok dikkat eder olduk. Bu süreçte hem hijyen hem de beslenme konusunda birçok uzman tavsiyeler veriyor. İşte o tavsiyelerden bazıları..Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs'ten dolayı besinleri artık daha bilinçli tüketiyoruz. Ancak sadece yiyecekler değil bu süreçte minareller de oldukça önemli bir role sahip.

Korona virüsten korunmak adına etkili bir beslenme programı izlenmesi gerektiğini söyleyen Dr. Ali Kasım Hacim, "Protein ve C vitamini ağırlıklı kahvaltı yapmalıyız. Dengeli beslenmeliyiz ve uykumuza dikkat etmeliyiz. 8 saat uyumamız gerekiyor. Ayrıca meyve tüketimini de şeker içerdiği için gündüz saatlerinde tüketmeliyiz. Şeker bağımlılık yapan bir maddedir. Saf olarak şeker tüketmeyelim, lifli şeker tüketelim. En iyi lifli şeker tüketimini de doğal meyve ve sebzelerdir. Yani portakal suyunu değil, portakalın kendisini tüketelim." dedi.

‘Mineraller vücut için vitamin kadar değerli’
Dr. Ali Hacim, vücut için mineralin oldukça önemli olduğunu belirterek, "Mineral vücudumuzda vitamin kadar değerlidir. Örneğin, sinir sisteminin hareket etmesi için sodyum ve potasyumun hücre içine girip çıkması lazım. Bu da mineralli ve maden suyunda var. Potasyum kasları gevşetiyor, kramp olmasını engelliyor. Maden suyu tüketimi vücudumuzun da dirençli olmasını sağlar. Böylece bağışıklık sistemimiz güçlü olacak ve hastalığa yakalanma oranı düşecektir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için doğal vitaminlerin yanında mineral alımının da önemi çok büyüktür. Mineral olmadan bu organlarımızı dirençli tutamayız." önerisinde bulundu.

'Günde en az 2 şişe maden suyu için'
Günde en az 2 şişe maden suyu içilmesini öneren Dr. Ali Hacim "Mümkünse mineral oranı yüksek olan tercih edilmeli. Yeşil şişede bulunan maden suyunun mineral oranı yüksek ve doğaldır." diye konuştu.

'Maden suyu ile soda aynı şey değil'
Hacim, mineral suyunun tüketiminde ilk tercihin doğal olması gerektiğine dikkat çekerek "Mineralli suyu, soda ile karıştırmamalıyız. Mineralli suyun içinde etken maddelerin çok olmasında da fayda vardır. Kişinin kendini iyi hissetmemesi bile bağışıklık sistemini düşürür." dedi.
 

DİĞER HABERLER