GÜNDEM

Yayın Tarihi: 16.05.2017 Salı 13:50:00

İslam ülkeleri gastronomi birliği için elele verdi

İslam ülkeleri gastronomi birliği için elele verdi

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) Genel Başkanı Gökhan Tufan, önderliğini yaptığı Dünya İslami Gastronomi Birliği (World Islamic Culinary Society-WICS) hakkında sorularımızı yanıtladı.

Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Genel Başkanı Gökhan Tufan, 18 İslam ülkesinin katılımıyla kurulan Dünya İslami Gastronomi Birliği'nin kuruluş amacını ve bu kapsamda yapılan çalışmaları CMR Medya ekibiyle paylaştı.

Tufan, yaklaşık 3 aydır üzerinde çalıştıkları Dünya İslami Gastronomi Birliği (World Islamic Culinary Society-WICS)'nin kuruluş basamaklarını şöyle açıkladı:

"Öncelikle dünya üzerinde bulunan İslami devletleri, Türkiye gibi laik ülkeleri, aynı zamanda nüfusunun yüzde 50’sinden fazlası Müslüman olan ülkeleri araştırdık, kaynak olarak ülkemizin de üye olduğu Dünya İslami İşbirliği Teşkilatı’nı aldık. Daha sonra yaptığımız araştırmalarda belki 60’a yakın anlattığım şekilde ülkelerin derneği olan, aşçılık üzerine sivil toplum örgütü olan 24 ülkeye ulaşabildik. Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu olarak resmi davet gönderdik. Şunu da belirtmek gerekir bu şahsi olay değil. Bu bütün ülkelerin dernekleri burada. Davetimize 17 ülke olumlu cevap verdi, bizimle birlikte 18 ülke bugün burada.Olumlu tepkiler geldi 
 

Tufan sözlerini şöyle sürdürdü: "Ülkeler çok mutlu oldu, geç kalındığını bile söylediler ama bugüne kısmetmiş. Kendi ülkemizde de iyi tepkiler alıyoruz. Sonuçta burası Müslüman bir ülke... Elhamdülillah Müslümanız. Biz mesleki birliği, beraberliği sağlamaya çalışıyoruz. Bugün biz burada Dünya İslami derken hiç çekinmiyoruz. Bugün baktığımızda dünyada 1 milyar 600 milyon Müslüman yaşıyor. Bunların kendine göre kültürü var, kendine göre bir yeme içme adabı var. Tabi İslamiyet’in getirmiş olduğu dini kurallardan dolayı farklı farklı alışkanlıklar da var.


İşin bir de ekonomi boyutu var. Şimdi bizim bugün kendi ülkemiz olsun, Arap ülkeler olsun, diğer Müslüman ülkeler olsun, Asya, Avrupa olsun hepsi kendi ülkesindeki kurumların başkanları… Yani hepimiz kendi ülkemizde bir camiaya hükmediyoruz, bir camiayı yönetiyoruz. Bu camiayı yönetirken tabi bunlar uluslararası platformda buluşturmak ülkelere ekonomik katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Dünya İslami İşbirliği Teşkilatı ile inşallah çalışmalarımız olacak.


En önemli amacımız dernek olmayan ülkelere gideceğiz. Derneği olmayan 29-30 tane ülke var. Burada dernekler kuracağız. Bu dernekleri kurarak onları içimize alacağız ve büyüyeceğiz inşallah. Ben eminim ki bir 10 sene sonra bu kurum gerçekten çok duyulan bir kurum haline gelecek dünyada. Biz bugün tarih yazdığımızı düşünüyoruz. Bunu ben söylemiyorum, buradaki arkadaşlarımız kendileri söylüyor. Bizim için önemi ise bugün bu kuruluşu biz kuruyoruz. Türkiye önderlik, liderlik ediyor. Yani biz buraya üye olmuyoruz. Türkiye bu birliğin kurulumuna liderlik ediyor. Türkiye bu insanlara davet gönderip çağırdı.
 

Tüm dünyaya yayılacak


Şu anda kuruluş aşamasındayız. Kuruluş amacından sonra planlarımız var. Festivaller, bir takım yarışmalar, kültürel buluşmalar var. Bunlar standart işler ama en önemlisi Dünya İslam kültürü mutfağı üzerine yeni bir trend oluşturmak… Gerçekten bütün İslam ülkeleri mutfakları ile ilgili çalışmalar yaparak kitaplar, günümüz teknolojik şartlara uygun şeyler yapmak istiyoruz. Helal gıda ile ilgili çalışmalar yapacağız. Dünya İslami İşbirliği Teşkilatı ile paralel bir takım ciddi işlere gireceğiz. Eğitimler yapacağız.


Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu Genel Başkanı Gökhan Tufan, önümüzdeki senelerde yapacakları çalışmalarla Dünya İslami Gastronomi Birliği’nin (World Islamic Culinary Society-WICS) dünyada duyulacağını ve 17 ülke ile bu önemli girişimlerinden dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Gıda Gündemi Özel Haber /  Yasemin EKE - Hande PUSAT

DİĞER HABERLER