GÜNDEM

Yayın Tarihi: 05.12.2017 Salı 14:00:00

İşte Somut Olmayan Kültürel Mirasımız!

İşte Somut Olmayan Kültürel Mirasımız!

5 Aralık, “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne “Türk Kahvesi ve Geleneği” olarak kaydedildi.

5 Aralık UNESCO tarafından, 2013 yılından itibaren “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne “Türk Kahvesi ve Geleneği” olarak kaydedildi.Bu gelişme ile 5 Aralık, “Türk Kahvesi ve Kültürü” günü olarak kabul edildi.

İkramıyla ve köpüğüyle dikkat çeken Türk kahvesi, dünyada da önemli bir yere sahip. Türk kahvesi telvesiyle sunulan tek kahve çeşidi olarak biliniyor.

Somut Olmayan Kültürel Mirasımız Türk kahvesinin faydalarını Başarılı Diyetisyen Perihan Kılıç şu cümlelerle açıkladı; “Kahvenin potasyum, magnezyum ve fosfor içeriği yüksektir. Antioksidan özelliği nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Özellikle egzersizden yarım saat önce kahve içmek yağ yakımını arttırır.”

Günlük 300 mg’yi geçmeyin

Gebelik ve emzirme döneminde kahve tüketiminin azaltılmasının da altını çizen Kılıç; “Potasyum içeriği nedeniyle karaciğer ve böbrek hastalığı olan kişiler kahveden uzak durmalıdır. Kahvenin içine şeker eklenmediği sürece kalori içermez. Ancak günlük alınan kafein miktarı 300 mg ‘ı geçmemelidir. Bu nedenle 3 fincandan fazla kahve tüketmemeye dikkat etmek gerekir.“ diye belirtti.

Kahve tüketirken su içmeye özen gösterin

Fazla kahve tüketiminin D vitamini ile etkileşime girerek kemiklerdeki mineral yoğunluğunu etkilediğini belirten Kılıç; "Kahvenin diüretik etkisi nedeniyle fazla su kaybını önlemek için yeterli su tüketmeye de dikkat edilmelidir. Kahve seçerken fazla kalori almamak için şekersiz tercih edilmelidir. Kahvenin yanında 1-2 kare bitter çikolata veya kuru meyveler de tatlı ihtiyacımıza iyi gelebilir." ifadelerini kullandı. 


Özel Haber   /   Özlem İnci Sesüren

DİĞER HABERLER