GÜNDEM

Yayın Tarihi: 22.04.2020 Çarşamba 22:43:30

Kimyonu iyi biliyor muyuz?

Kimyonu iyi biliyor muyuz?

Yemeklere tat olması için kullanılan baharatların insan sağlığını da büyük etkileri var. Kimyon da bunlardan biri. Sağlık açısından birçok fayda sağlayan kimyon, Akdeniz ve Asya'da sıklıkla kullanılan bir baharat çeşiti.

• Astım ve bronşite iyi gelir

İçeriğinde kafein ve zengin aromatik esansiyel yağlar bulunan kimyon, astım ve bronşit gibi solunum rahatsızlıklarından muzdarip olan kişiler için doğal bir ilaç konumundadır. Balgam söktürücü özelliği sayesinde solunum yollarında biriken balgam ve mukusu; hapşırmak, öksürmek ve tükürmek yoluyla dışarı atılmasını kolaylaştırıyor.

• Kolesterolü önler

Kimyon, vücutta yüksek kolesterol seviyesini kontrol arlına almaya yardımcı olan hipolipidemik özelliklere sahip bir besindir. Bu özelliği sayesinde kimyon, yüksek kolesterolü düzenlemede yardımcı olan besinler arasında yer alır.• Şeker hastalığını önler

Kimyon içerdiği biyolojik aktif bileşen olan kumin aldehit ile diyabet oluşumunda rol alan enzimleri engeller ve vücutta insülin üretimini sağlayan pankreastaki beta hücrelerini koruyarak insülin düzeyini artırır. Bu sayede glikoz seviyesini kontrol altına alır. Şeker hastaları hemen her yemekte tüketebilir.

• Anemiyi önler

Demir içeriği açısından zengin olan kimyon, kansızlığı olanlar için günlük diyete besleyici bir katkı sağlar. Yorgunluk, kaygı ve bilişsel rahatsızlıklar gibi anemi semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabilir.

• Sindirimi düzenler

Kimyonun sindirim sorunlarını gidermede de ekili bir besindir. Esansiyel yağları, magnezyum ve sodyum içeriği nedeniyle, sindirimi kolaylaştırır ve aynı zamanda sıcak suyla tüketildiği zaman midenin rahatlamasını sağlar. İrritabl barsak sendromu en sık görülen mide-bağırsak bozukluklarından biridir. Kimyon ekstraktının şişkinlik gibi mide-bağırsak rahatsızlıklarının ve IBS’nin diğer semptomlarının tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kimyonun aroması, ağızdaki tükürük bezlerini harekete geçirdiği için besinlerin sindirimini kolaylaştırır.

• Bağışıklığın artmasını sağlar

Demir, uçucu yağlar, C ve A vitamini dahil olmak üzere kimyonun içeriğinde bulunan temel besinler, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin işlevini ve aktivitesini uyaran en güçlü antioksidanlardan biridir. Aynı zamanda, kardiyovasküler hastalıklar ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığa neden olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir.

• Kemik sağlığını korur

Kemik sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum kimyonu içeriğinde bolca bulunmaktadır. Kimyonun içeriğinde bulunan kalsiyum kemik yoğunluğunun arttırılmasına yardımcı olarak osteoporozun başlamasını da geciktirir.
 

DİĞER HABERLER