GÜNDEM

Yayın Tarihi: 12.04.2020 Pazar 09:00:34

Market alışverişini internetten yaparken nelere dikkat etmeli?

Market alışverişini internetten yaparken nelere dikkat etmeli?

Coronavirüs nedeniyle evlere kapanıldı. Bu durumda da vatandaşlar mağazalara gitmek yerine e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaya yöneldi. İşte market alışverişini internetten yaparken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı ve alışverişte dikkat etmeniz gerekenler..

Koronavirüs sebebiyle milyonlarca kişi marketler yerine sanal mağazaları tercih etmeye başladılar. Bilişim Sanayicileri Deneği’nin verilerine göre Türkiye’deki e-ticaretin toplam perakendedeki payının son aylarda 5-6 kat arttığı belirtildi. Artan sipariş, sepet içeriğinin zenginliği ve ürünlerin müşteriye ulaştırılmasında zorluk yaşayan e-ticaret sitelerinin personel alımlarına yönlendirilmesi pek çok kişiye yeni istihdam kapısı da açmış oldu.

Yaşamı kolaylaştıran intenet alışverişi pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Dijital pazarda zaman ve yer sınırlaması bulunmazken, 7/24 dünyanın bütün noktalarından alışveriş yapılabilmektedir. Mağazalarda ürün çeşitleri mağazanın büyüklüğüyle sınırlı kalırken, online ortam üzerinden milyonlarca ürüne yalnızca tek bir tıkla ulaşılabilmektedir.

Bilindik mağazaları tercih edin
Online ortam üzerinden ilk kez alışveriş yapacaksanız, her gün gitmiş olduğunuz mağazaların online alışveriş sitelerini kullanmalısınız. Ürünleri ve fiyatları az bilindiğinden hata yapma oranınız son derece düşük olacaktır.

Sosyal medya uygulamalarından alışveriş yapmaktan kaçının
Sosyal medya hesaplarında satış yapan kişiler genellikle serbest girişimciler olduğundan kurumsal kimlikleri bulunmamaktadır. Yasal boşluklar sebebiyle dolandırıcıların en fazla tercih ettiği kanallar da sıklıkla serbest girişimciler olmaktadır.Mağaza adreslerini dikkatli inceleyin
İntenet mağazalarının güvenli olup olmadığını mağaza adreslerinden anlayabilirsiniz. Mağaza adresi https ile başlıyorsa daha güvenilirdir. ‘’S’’ harfi yoksa, güvenlik %100 sağlanmamış olacağından dikkatli olmanız gerekmektedir. Karşılaştırma sayfalarını kullanın Satın alacağınız ürünleri en uygun fiyatlarla satın alabilmek için karşılaştırmalı sayfaları tercih edebilirsiniz. İntenette Cimri, akakçe ve epey gibi karşılaştırma sitelerine girerek en ucuz ürünlerin hangi mağazada olduğunu yalnızca saniyeler içerisinde görüntüleyebilirsiniz.

Kampanya olanaklarını takip edin
İntenet alışverişlerinde indirimler hiçbir zaman bitmez. Bundan dolay pek çok site üzerinden ücretsiz olarak alabileceğiniz indirim kodlarıyla ürünleri daha uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Kredi kartı alışverişlerindeyse ekstra nakit kazanma olanağına sahip olabilirsiniz. Kredi kullanma yönünde kaygılarınız bulunuyorsa EFT veya kapıda ödeme seçeneklerini tercih edebilirsiniz.
 

DİĞER HABERLER