GÜNDEM

Yayın Tarihi: 05.08.2019 Pazartesi 12:55:29

Marketlere Okul Gıdası yasağı

Marketlere Okul Gıdası yasağı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre, Okul Gıdası Logosu bulunan ürünler marketlerde satılamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün internet sayfasındaki duyuru ile, 16 Eylül’den itibaren okul kantinlerinde satılacak gıdalarda bulunması zorunlu Okul Gıdası Logosu’nun kullanımına açıklık getirdi. “Okul Gıdası Logosu Uygulamasına İlişkin Sıklıkla Sorulan Sorular” başlıklı duyuruda, Okul Gıdası Logosu, “Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaların etiketi üzerinde bulunacak logo” olarak tanımlandı.

Marketlerde logolu ürün satışı yasak!
Etiketinde okul gıdası logosu bulunan hazır ambalajlı gıdalar, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak. Bunun dışında herhangi bir satış noktasına arz edilemeyecek. Yani Okul Gıdası Logolu bir ürün markette satılamayacak.

Okul Gıdası Logosu, Tarım ve Orman Bakanlığından İşletme Kayıt/Onay Belgesi alan gıda işletmecileri tarafından, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi konulu Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında belirtilen kriterlere uygun olarak üretilen hazır ambalajlı gıdalarda herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın kullanılacak.

Okul gıdası logosu hangi gıdaları kapsıyor?
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren; kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak olan hazır ambalajlı gıdaları kapsayan okul gıdası logosu, Genelgenin ekinde yer alan Okul Sağlığı Bilim Kurulu Karar Tutanağında yer alan eğitim kurumlarında satışı uygun olmayan gıda ve içecekler için kullanılmayacak.

Logo uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren yemekhanelerde sunulan hazır ambalajlı olmayan gıdaları ise kapsamıyor.

 

DİĞER HABERLER